"Čini se da se iza kampanje skrivaju drugi razlozi. Nije tajna da je Zagreb vrlo nezadovoljan s presporim procesom širenja jer je u pristupnom procesu 20. lipnja otvoreno i zatvoreno samo jedno pregovaračko poglavlje, što je uspjelo i Turskoj iako je Turska cijelo vrijeme na udaru kritika Bruxellesa", navodi se u komentaru.
List navodi da je bilanca pregovaračkog procesa, "čak ako se prije kraja godine sazove nova pristupna konferencija", mršava za vrijeme duže od godinu dana otkako je počeo screening hrvatskog zakonodavstva.
"To je slaba bilanca, prvenstveno gledano očima kandidatkinje za članstvo koja bi htjela ući u EU još prije izbora za Europski parlament u lipnju 2009. godine", navodi se u komentaru Bože Mašanovića.
"U Hrvatskoj za taj zastoj okrivljuju Europsku komisiju jer je do sada napravila samo četiri stajališta Unije o screeningu, a treba ih ukupno napraviti 33. Hrvatskoj smeta i paralelno, iako odvojeno, odvijanje pregovora s Turskom. Tu je onda i želja da što prije otpočne pregovore o ribarstvu, a na kraju i pad popularnosti vladajućeg HDZ-a. Sve to može pojasniti pozadinu i uzroke ribolova u mutnom više nego napadi na predstavnika Komisije Vincenta Degerta", piše u komentaru središnjeg slovenskog dnevnog lista.
List navodi da je suvišno raspravljati o tome da li je zapisnik iz Bruxellesa koji se odnosi na suspenziju ZERP-a za članice Unije dogovor ili ne, jer je to uvršteno i u zaključke Vijeća Europe sa sastanka održanog 17. i 18. lipnja 2004.
U njima, piše "Delo", stoji da je "uzeta na znanje odluka Hrvatske da protiv članica EU-a neće primjenjivati nijedan aspekt ZERP-a", a "pozdravljen je i dogovor Italije, Slovenije i Hrvatske na trojnom susretu".
"Hrvatska nije prosvjedovala protiv sada spornog izraza dogovor, a budući da pregovori Hrvatske s EU-om o partnerskom sporazumu za ribarstvo nisu ni počeli, "svako razmišljanje o aktiviranju ZERP-a značilo bi kršenje obveze koju je Zagreb preuzeo", tvrdi vodeći slovenski list u komentaru.