FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Izvješća sa svjetskih tržišta od 06. prosinca 2006. godine

ZAGREB, 6. prosinca 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 06. prosinca 2006. godine
ZAGREB, 6. prosinca 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 06. prosinca 2006. godine

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 12.331,60 12.283,85

Tokyo/NIKKEI 16.371,28 16.265,76

London/FTSE-100 6.092,50 6.086,40

Frankfurt/DAX 30 6.376,50 6.372,80

--------------------------------------------------

Neočekivano snažan američki uslužni sektor dao je naslutiti da bi zarade uslužnih kompanija mogle nastaviti rasti bez obzira na usporavanje uzleta na tržištu nekretnina, što je u utorak na američkim burzama potaknulo ulagače na nove kupovine dionica.

Njujorški Dow Jones indeks porastao je tako 0,4 posto, zaključivši trgovanje na 12.332 boda. Tehnološki Nasdaq ojačao je 0,16 posto, na 2.452 boda.

Indeks američkog Instituta za upravljanje nabavom u uslužnom sektoru, u kojem je zaposleno 84 posto američkih radnika, pokazalo je skok aktivnosti kompanija koje se bave uslužnim djelatnostima u studenome na 58,9 bodova, nakon listopadskih 57,1 bod. Ekonomisti su očekivali pad aktivnosti.

"Uslužni sektor zaista održava cijelo gospodarstvo i daje mu poticaj za rast", rekao je Michael Metz, strateg za ulaganja pri Oppenheimer&Co.

Nadalje, tržištu je pomogao revidirani podatak američke vlade o porastu troškova rada u toj zemlji u trećem tromjesečju za 2,3 posto, s prvotno objavljenih 3,8 posto. Taj podatak, naime, smatra se signalom budućeg kretanja inflacije.

Najveći doprinos rastu Dow indeksa dala je dionica Coca-Cole, ojačavši čak 2,5 posto. Razlog tome je ocjena analitičara Morgan Stanleya kako je poboljšana prodaja tog vodećeg svjetskog proizvođača bezalkoholnih napitaka u Japanu pozitivna za njezinu dionicu te su podigli svoje procjene rasta njezine cijene.

Ojačala je značajnije i dionica proizvođača zrakoplova Boeing, za 1,3 posto, nakon što je njemačka zrakoplovna kompanija Lufthansa objavila narudžbu njegovih 747 zrakoplova. Disneyeva dionica poskupjela je pak 2,3 posto budući je financijski direktor te zabavljačke industrije podigao profitne martine za tematske parkove te kompanije te najavio poboljšanje profitabilnosti njezinih filmskih studija.

Dobri američki gospodarski pokazatelji potaknuli su i kupovine dionica na europskim burzama, pri čemu su najviše ojačale dionice u rudarskom i energetskom sektoru. Londonski Ftse indeks ojačao je 0,6 posto,na 6.086 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 1,2 posto na vrijednosti, dosegnuvši 6.373 boda.

Cijene europskih dionica porasle su u srijedu pod utjecajem jačanja rudarskih dionica i optimističnih zarada u bankarskom sektoru, što je nadjačalo zabrinutosti oko rasta cijena nafte, usporavanja američkog gospodarskog rasta i snažnog eura.

Londonski Ftse indeks ojačao je 0,1 posto, na 6.092 bodova. Frankfurtski DAX bio je na dobitku blagih 0,06 posto, na 6.376 bodova.

Poticaj rastu cijena dionica pružio je bankarski sektor u kojem su dionice jačale uslijed optimističnih najava zarada. Pritom se izdvaja Royal Bank of Scotland čije su dionice poskočile 3,4 posto nakon što je ta druga po veličini britanska banka predvidjela nešto veću dobit od očekivanja

Od pripadnika toga sektora ojačale su i dionice Anglo Irish Banka, za nekih tri posto po objavi 38-postotnog skoka godišnje dobiti prije oporezivanja i optimističnih prognoza budućih rezultata poslovanja.

Rudarske dionice također su pomogle uzletu cijena na burzama, predvođene Anglo Americanom i Xstratom, čije su dionice ojačale zbog rasta cijena bakra.

No mnogi su se ulagači ipak držali postrani u očekivanju sutrašnjih sastanaka središnjih banaka u Velikoj Britaniji i eurozoni, na kojima će se odlučivati o kamatnim stopama. Svoju pozornost usmjerit će i najnovijim američkim gospodarskim pokazateljima, ponajprije onom o zaposlenosti kako bi dobili nove odgovore o razmjerima usporavanja aktivnosti u najvećem svjetskom gospodarstvu.

Daljnju podršku uzlaznom trendu pružale su i energetske dionice budući su cijene nafte i dalje visoke, čvrsto se održavajući iznad 63 dolara po barelu u očekivanju novog tjednog izvješća o američkim zalihama nafte, koje bi trebalo pokazati pad zaliha lož ulja.

Indeks Tokijske burze Nikkei poskočio je 0,65 posto, dosegnuvši na zatvaranju 16.371 bod.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,3298 1,3341 1,3292

USD/JPY 114,84 114,98 114,53

GBP/USD 1,9715 1,9738 1,9694

USD/CHF 1,1941 1,1950 1,1909

-------------------------------------------------

Tečaj jena na svjetskim deviznim tržištima zadržao se u srijedu nadomak najvišoj razini u protekla četiri mjeseca prema dolaru, ojačavši istodobno prema euru zahvaljujući nizu istupa dužnosnika središnje japanske banke koji su potpirili očekivanja o skorom podizanju kamatnih stopa u Japanu.

Tečaj dolara prema jenu ostao je tako do podneva nepromijenjen na 114,86 jena, nadomak najnižoj razini prema japanskoj valuti u protekla četiri mjeseca dosegnutoj u utorak.

Euro je pak oslabio prema jenu, kliznuvši na 152,67 jena. Japanska je valuta ojačala i prema britanskoj funti, kojom se trgovalo po 227,97 jena.

Euro je oslabio i prema dolaru, kliznuvši na 1,3291 dolara, zadržavši se ipak nadomak najviše razine prema američkoj valuti u proteklih 20 mjeseci od 1,3370 dolara.

Tečaj jena poduprli su istupi japanskih monetarnih čelnika, uključujući člana upravnog odbora središnje japanske banke Kiyohikoa Nishimuru, koji je u srijedu izjavio da bi središnja banka mogla podići kamatne stope čak i ako njezina stajališta o monetarnoj politici nisu u potpunosti u skladu s onima financijskih tržišta.

Nishimurina izjava nadovezala se na govor Atsushija Mizunoa, također člana bančina upravnog odbora, koji je u utorak kazao da solidna očitovanja svih gospodarskih pokazatelja nisu nužno i uvjet za podizanje kamatnih stopa.

"Očito ne isključuju mogućnost podizanja kamatnih stopa prije kraja godine. I dalje držim da takav razvoj događaja nije vjerojatan ali tržište je možda reagiralo na mogućnost neočekivanog podizanja kamatnih stopa u Japanu i to je poduprlo jen", istaknuo je Mitul Kotecha iz Calyona.

Očekuje se da će središnja japanska banka do kraja prvog tromjesečja sljedeće godine podići kamatne stope za 25 baznih bodova na ukupno 0,5 posto.

Dolar je pak blago ojačao prema euru zahvaljujući iznenađujuće dobrom očitovanju indeksa aktivnosti uslužnih kompanija koji kompilira američki Institut za upravljanje nabavom. Naime, u studenom je taj indeks poskočio na 58,9 bodova u odnosu na listopadskih 57,1 bodova, premašivši očekivanja analitičara koji su predviđali njegovo klizanje na 56,0 bodova.

Osjetnije klizanje tečaja eura prema dolaru zakočeno je u očekivanju sastanka upravnog odbora Europske središnje banke (ECB), koji će po procjenama analitičara podići kamatne stope na 3,5 posto a možda naznačiti i dodatno zaoštravanje monetarne politike u 2007.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

06.12. USLIB 5,30 5,35 5,35 5,29

06.12. EULIB 3,37 3,60 3,64 3,73

----------------------------------------------------

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙