"Upravo proširenje i drugi koraci integracije država zapadnog Balkana predstavljaju jednu od strateških točki, gdje Slovenija može mnogo učiniti", rekao je Janša.
On je odbio nagađanja u tisku da bi njegova vlada trebala biti rekonstruirana kako bi se kadrovski ekipirala za predsjedanje Unijom i rekao da pripreme za predsjedanje teku normalno i da je predsjedanje EU-om većim dijelom "rutinski posao" s obzirom na to da su mehanizmi za to dobro poznati i uhodani.
Janša je dodao da dosadašnja praksa pokazuje da za vrijeme predsjedanja neke države EU-om ona može pokrenuti ili ubrzati neki od postavljenih prioriteta, pa će se tako Slovenija koncentrirati na područje zapadnog Balkana.
"Tu Slovenija može napraviti pomak, osobito ako se steknu i neke povijesne okolnosti, a to znači da se do tada odredi status Kosova i da Srbija isporuči osumnjičene za ratne zločine Haškom sudu", rekao je Janša.
Slovenski premijer podsjetio je da Slovenija s nekim državama zapadnog Balkana već i sada surađuje u sklopu svog Centra za europsku budućnost, gdje na primjer nevladinim organizacijama s tog područja prenosi iskustva u tome kako popularizirati europsku ideju, a uz to obučava crnogorske diplomate za buduće pregovore s EU-om, te organizira tečajeve za javnu administraciju Kosova.