"Turskoj ne želimo postavljati nove ultimatume", izjavila je Merkel nakon sastanka sa Chiracom i Kaczynskim. Time je iskazana potpora prijedlogu europskog povjerenika za proširenje Olliju Rehnu koji se usprotivio davanju ultimatuma Turskoj zbog neuspjeha pregovora oko slobodnih trgovinskih zona s Ciprom. Merkel je istodobno prijedlog Europske komisije o privremenom zamrzavanju pregovora između Turske i EU-a, nazvala ispravnim.
"Radi se jednostavno o tomu da se nešto što smo mi očekivali nije dogodilo i to mora povući sa sobom posljedice", izjavila je Merkel.
S njezinim stajalištem suglasili su se i Chirac i Kaczynski.
"Poljska podržava ulazak Turske u Europsku uniju, ali Turska mora izvršiti dogovorene obveze", smatra poljski predsjednik.
Merkel, Chirac i Kaczynski su tijekom susreta u saarlandskom Mettlachu razgovarali i o vanjskoj politici EU-a, posebice o odnosu prema Rusiji.
Tom prigodom je izražena zabrinutost Weimarske trojke zbog slučaja Litvinenko te su od Moskve zatražili "beskompromisno rješenje" tog slučaja.
U svezi s pregovorima između EU-a i Rusije o proširenom partnerstvu koji su blokirani zbog otpora Poljske, Kaczynski je naglasio da će Poljska skinuti svoj veto na nastavak pregovora u onom trenutku kada Rusija skine embargo na uvoz mesa iz Poljske.
Kaczynski je također spomenuo i izgradnju spornog Baltičkog plinovoda između Rusije i Njemačke koji je, zbog toga što potpuno zaobilazi Poljsku, u zadnje vrijeme uzrokovao nesuglasice na liniji Berlin - Varšava.
"Stvari su se promijenile nabolje i danas o ovoj temi razgovaramo u drukčijem tonu nego prije nekoliko mjeseci", napomenuo je poljski predsjednik.
Weimarski trojac je također uputio podršku libanonskoj vladi na čelu s premijerom Siniorom što se tumači kao kritika sirijskog državnog vodstva.
Sastanak Weimarske trojke trebao se prvobitno održati još početkom srpnja, ali je on u posljednji trenutak otkazan zbog navodne bolesti Kaczynskog. Mediji su međutim nagađali da je Kaczynski otkazao susret zbog uvredljivog tretiranja poljskog državnog vodstva u njemačkim medijima.
Weimarski trokut je 1991. nastao na poticaj tadašnjeg njemačkog ministra vanjskih poslova Hansa Dietricha Genschera koji je Poljsku time htio uvući u europske političke krugova te istodobno odagnati poljske skepse nastale nakon ujedinjenja Njemačke.