Splitska stanica HGSS-a u više od tisuću akcija spasila je najmanje tisuću i pol ljudi, istaknuo je njezin pročelnik Vinko Prizmić, dodajući kako je upravo ta stanica bila prva u Hrvatskoj koja se okušala u inovacijama u spašavanju, poput uporabe helikoptera.
Splitska stanica prva je započela sa znanstvenim i sustavnim pristupom potragama za nestalim osobama u Hrvatskoj, posebno u izvanurbanim i nepristupačnim planinskim područjima. Prva je počela i s uporabom pasa tragača koji su samo jedan od resursa u cijelom poslu spašavanja koji se danas u Hrvatskoj, kako je naglasio, usprkos financijskim poteškoćama provodi prema svjetskim standardima.
Pripadnici stanice su volonteri koji za taj opasan i zahtjevan posao ne primaju naknade, a često koriste i vlastita sredstva i opremu.
"Sve što smo do sada radili bilo je prepušteno nama samima i to je bio problem koji se ticao samo nas spasilaca i onih koje smo spašavali, bez potpore sustava", poručio je Prizmić, izrazivši nadu da će, kada se prihvate zakonska rješenja i provedu potrebne organizacijske promjene, Hrvatska kao i druge europske zemlje prepoznati gorsku službu spašavanja kao jednu od osnovnih potreba ljudi i društva u cjelini.
Prizmić je istaknuo da je Splitska stanica po kvaliteti rada u samom svjetskom vrhu što dokazuje članstvo njezinih pripadnika u međunarodnim i svjetskim udruženjima gorskih spasilaca.
Prije svečanosti u Vili Dalmaciji, na južnim stijenama Marjana pripadnici službe izveli su pokaznu vježbu zemaljskog i helikopterskog spašavanja, a nakon toga kod Planinarskog doma na Mosoru održan je zbor spasilaca iz cijele Hrvatske.
U splitskom Foto klubu otvorena je izložba fotografija, koje podsjećaju na sudjelovanje pripadnika službe u raznim akcijama spašavanja.