Američki Vrhovni sud odobrio ih je u travnju ove godine. Njima se od kompanija i ostalih pravnih osoba u postupcima pred saveznim sudovima zahtijeva da prije početka suđenja objave "elektronski pohranjene podatke" u fazi iznošenja na uvid svih dokaza.
Stoga kompanije moraju znati kakvim elektronskim informacijama raspolažu i gdje su one pohranjene. Naime, ubuduće bi se rutinsko višekratno kopiranje kojim se brišu postojeći podaci na sigurnosnim pričuvnim (backup) trakama moglo protumačiti kao "virtualno uništavanje dokumenata", upozorio je Alvin F. Lindsay iz Hogan & Hartson LLP-a.
Velike kompanije vjerojatno će se suočiti s većim troškovima kako bi uskladile organizaciju svojih podataka s novim propisima, konstatirao je James Wright iz Halliburton Co.
Naime, uz elektronsku poštu, kompanije će morati bilježiti i podatke koje je teže pronaći, poput digitalnih fotografija radnih mjesta na mobitelima zaposlenika i informacija na prijenosnim memorijskim karticama, objasnio je Wright.
Američki savezni i sudovi u pojedinim zemljama učestalo zahtijevaju od strana u sporu da u postupku stavljanja na uvid dokaza podastru i relevantne elektronske dokumente. Novim je propisima ta je praksa postala obvezujuća.
Odvjetnici će ubuduće morati puno ranije dati informaciju o tome gdje su podaci pohranjeni i u kojoj su mjeri dostupni.
U SAD-u danas posluju na stotine kompanija specijaliziranih za "potragu za elektronskim podacima" (takozvani "e-discovery vendors"). U 2006. te su kompanije ostvarile promet u vrijednosti oko 1,6 milijardi dolara, naglasio je Wright, dodajući da bi ta brojka u 2007. mogla biti udvostručena.