Premda 22 škole u Zagrebu imaju nastavu u tri smjene, a neke u Sesvetama rade i u pet smjena te osam škola nema sportskih dvorana, Zagreb nema kapitalnih projekata ni u pripremnim fazama, tvrdi u priopćenju HNS.
Ta stranka ocjenjuje da je stanje i teže jer je za 10 srednjih škola zatražen povrat zgrada, što znači da se moraju izgraditi nove.
U zagrebačkome gradskom proračunu novca za to nema, barem ne u proračunu za godinu 2007., navode HNS-ovci i ističu da bi, prema sadašnjim izdvajanjima, europski standardi bili postignuti za 20 godina.
Nastava u jednoj smjeni od 8,30 sati do 17 sati je europski standard, a tu bi trebale biti uključene i izvanškolske aktivnosti - treći jezik, sport ili balet, to jest sve ono što je potrebno i u interesu mladih kako bi nakon toga djeca mogla provesti vrijeme s obitelji.
Također navode da u Zagrebu 16 vrtića radi u montažnim objektima kojima je istekao rok pa se i sigurnost djece dovodi u pitanje.
HNS predlaže model javno-privatnog partnerstva po uzoru na Veliku Britaniju koji je, kako ističe, primjeren i za nas, te navodi primjer iz Varaždinske županije, gdje se po tom modelu gradi ili dograđuje 40 škola i dvorana koje će biti dovršene za dvije godine.
U Zagrebu bi, najavljeno je, za projekt nastave u jednoj smjeni trebalo izgraditi 158 škola u četiri godine, za što je potrebno 2,4 milijarde kuna. Projekt nastave u jednoj smjeni je u pripremi i bit će dovršen najkasnije do 1. ožujka 2007.