Uoči summita u utorak u latvijskoj prijestolnici, gdje se šefovi vlada 37 zemalja članica NATO-a te država aspirantica (među kojima je Hrvatska) trude pokazati jedinstvo oko angažmana te najveće misije saveza s 32.000 vojnika, belgijski ministar obrane postavio je pitanje o budućnosti misije.
"Stanje se u pogoršava i NATO-vim snagama prijeti opasnost da s vremenom budu shvaćene kao okupacijska snaga", kazao je u intervju za časopis Le Vif-L'Express belgijski ministar obrane Andre Flahaut.
Pet godina nakon što su zapadne zemlje intervenirale u Afganistanu Flahaut je sugerirao da se u Rigi "konačno počne razmišljati o izlaznoj strategiji".
Belgija ima mali broj svojih vojnika u NATO-ovoj misiji u Afganistanu (ISAF) no u ponedjeljak su mediji prenijeli da će i Francuska od saveznika u NATO-u zatražiti osnutak kontaktne skupine koja bi trebala razmotriti i reorganizirati misiju.
NATO ignorira stvarnost na terenu, "NATO želi prikriti vlastitu slabost optužujući Pakistan ili pak odbija prihvatiti činjenice", citira pak uoči summita drugi britanski list guvernera jedne od pakistanskih sjevernih pokrajina.
"Dovedite još 50.000 novih vojnika i borite se još 10 do 15 godina i nećete to riješiti. Britanci sa svojom poviješću u Afganistanu morali bi to znati bolje od bilo koga drugoga", kazao je pakistanski general Ali Mohammad Jan Aurakzai za britanski Sunday Times.
General je podsjetio da je tako bilo i s prvim angloafganistanskim ratom u 19. stoljeću, te s vojskom SSSR-a i ocijenio da s talibanima treba pregovarati, a ne boriti se protiv njih, te da talibani jačaju jer im se sada priključuju i umjereni ljudi. "Nema vojnog rješenja, mora postojati samo političko rješenje", rekao je zapitavši se koliko još ljudi treba umrijeti da bi se shvatilo da je vrijeme za dijalog.
Summit NATO-a održava se u vrijeme kada Afganistan proživljava najkrvavije razdoblje otkako je koalicija pod američkim vodstvom 2001. svrgnula radikalni talibanski režim.