Predsjednik države i premijer tijekom redovitog sastanka u Banskim dvorima razgovarali su o problemu štrajka u obrazovanju i mogućnostima posredovanja kako bi se postigao dogovor sa sindikatima, a na tom su sastanku bili i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, ministri obrazovanja i financija Dragan Primorac i Ivan Šuker, predstojnik Vladina ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović i Vilim Ribić.
Postojala je volja predsjednika Republike i predsjednika Vlade da se problem riješi, izjavio je Ribić nakon sastanka.
Treba vidjeti kakvi su točno zahtjevi sindikata, koliko je to novca u državnom proračunu, te razmotriti još neke moguće varijante i opcije kako bi to državni proračun, barem u 2007., nešto lakše podnio.
Stoga će se popodne u Ministarstvu financija nastaviti razgovori s predstavnicima toga i resornog Ministarstva kako bi vidjeli koliko bi to stajalo u idućih pet godina, kaže Ribić.
"Napravit ćemo analize iz kojih će biti vidljivo koja su rješenja i opcije moguće. Vjerujem da će se temeljem toga postići konačni dogovor", rekao je predstojnik Vladina ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović.
Sindikalci traže od Vlade da im kroz nekoliko godina nadoknadi zaostajanje za plaćama u privredi za 20-tak posto.
Na upit kako to da sada govori o pet godina, a prije je bila riječ o rješavanju problema u roku tri godine, Ribić je odgovorio da se razgovara o roku od tri do pet godina, te podsjetio da je Vlada spominjala i sedam godina.
Sve to treba izračunati, vidjeti što to nosi, koja je masa sredstava i što naši članovi dobivaju, rekao je Ribić napominjući da su u nekim varijantama mogući i dulji rokovi, te da će sindikati o roku pitati svoje članstvo.
Podsjetio je da je cilj isti - da nastavnik ima plaću pet posto iznad prosječne plaće u zemlji.
Ribić je istaknuo kako su kalkulacije o iznosu potrebnom za uklanjanje zaostajanja u plaćama prosvjetara različite, od 200 do 400 milijuna kuna, po nekim izračunima zaostatak iznosi 19,1 posto, a točan iznos tek treba zajednički ustanoviti.
Štrajk koji organiziraju tri sindikata udružena u tzv. Vertikalu sindikata obrazovanja počeo je jučer sa štrajkom u srednjim školama, danas su im se pridružile osnovne škole, a ne postigne li se dogovor, sutra u štrajk kreće i visoko obrazovanje i znanost.
Zahtjeve tih sindikata o uklanjanju 20-postotnog zaostajanja za plaćama u privredi podupire i priključilo mu se i pet manjinskih sindikata, tako da je u hrvatskom obrazovanju po prvi puta organiziran općesindikalni štrajk.