"Pregovori Hrvatske su barem u tri poglavlja jasno odvojeni od turskih pregovora. Osim toga, Hrvatska za razliku od Turske nema toliko dodatnih mjerila u pojedinim poglavljima", kazao je Papadoupoulos novinarima, istaknuvši da Cipar želi pomoći Hrvatskoj na putu u članstvo u EU i ponuditi iskustva iz vlastitih pregovora.
Predsjednik Mesić je istaknuo da svaka zemlja mora ispuniti zadane kriterije te da, kako je kazao, "iako ima zemalja koje pregovore Hrvatske i Europske unije žele vezati uz pregovore Turske", nema potrebe da se zemlje povezuju na taj način.
"Podsjetio bih i na zaključak summita u Zagrebu da će se nakon što u EU uđu Bugarska i Rumunjska zemlje vrednovati na individualnom načelu", kazao je hrvatski predsjednik podsjećajući na susret na vrhu šefova 15 država srednje Europe održan u listopadu 2005.
Osim o hrvatskim strateškim ciljevima, ulasku u EU i NATO, dvojica su predsjednika razgovarala i o jačanju suradnje Cipra i Hrvatske na svim područjima, a posebice u turizmu, brodogradnji, pomorstvu, te kulturi i obrazovanju.
"Odnosima s Ciprom pridajemo veliku važnost jer se radi o mediteranskoj zemlji i članici EU-a, a moj gost i ja smo se složili u konstataciji da ima puno prostora za unapređivanje bilateralne suradnje", rekao je Mesić. Dodao je da je upravo potpisan prvi bilateralni sporazum između dvije zemlje, a odnosi se na kulturnu suradnju.
Dvojica šefova država razmijenila su i mišljenja o stanju u regiji te globalnim problemima, poput terorizma, o čemu su, kako je rekao Mesić, "iznijeli visoko usklađena stajališta".
Posjet Tassosa Papandoupoulosa prvi je službeni posjet najvišeg ranga između dviju zemalja. Predsjednik Mesić prihvatio je poziv za uzvratni posjet.