FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: Oporba kritizira, HDZ i partneri podupiru proračun

ZAGREB, 22. studenog 2006. (Hina) - U popodnevnom nastavku saborske rasprave o prijedlogu državnog proračuna za 2007. čula su se dvojaka mišljenja - oporbeni klubovi za proračun kažu da je nerazvojan, da potiče potrošnju, a ne proizvodnju, dok vladajući HDZ tvrdi da će proračun za iduću godinu omogućiti gospodarski razvoj Hrvatske i njezinih regija.
ZAGREB, 22. studenog 2006. (Hina) - U popodnevnom nastavku saborske rasprave o prijedlogu državnog proračuna za 2007. čula su se dvojaka mišljenja - oporbeni klubovi za proračun kažu da je nerazvojan, da potiče potrošnju, a ne proizvodnju, dok vladajući HDZ tvrdi da će proračun za iduću godinu omogućiti gospodarski razvoj Hrvatske i njezinih regija.

Najžešći u kritikama na proračun bili su SDP-ovci, optužujući Vladu i HDZ da u izbornoj godini žele biračima prikriti činjenice o svojoj neučinkovitosti i nesposobnosti u upravljanju državom.

Slavko Linić (SDP) kazao je da 108 milijardi kuna 'težak' proračun pokazuje da se u zadnje četiri godine bilježi ogroman porast državne potrošnje, za 28 milijardi kuna, rezultat čega je, tvrdi, najviša stopa inflacije u Europi prošle i ove godine, povećanje poreza i drugih nameta, ukidanje poreznih olakšica građanima.

Vladu je prozvao da je u tri godine mandata zakasnila u plinofikaciji i time Hrvatsku učinila ovisnom o uvoznom plinu, da je zaboravila na modernizaciju rafinerija i brodogradnju, zaustavila ulaganja u modernizaciju željeznica, da nije isplaćivala subvencije za poljoprivredu.

Linić je ustvrdio da je riječ o prijedlogu kojim Vlada od proračunskih korisnika stvara ovisnike o vlasti.

Slično mišljenje ima i Jozo Radoš (HNS), koji je predloženi proračun nazvao predizbornim i nerazvojnim, što, tvrdi, pokazuje podatak da će više od 70 posto proračuna otići na plaće i socijalu.

Govoreći o planiranim davanjima za znanost i obrazovanje, nedopustivim je ocijenio to što su plaće prosvjetnih djelatnika za 14 posto manje od hrvatskog prosjeka i za čak 23 posto manje od prosjeka plaća u privredi.

Vladu je optužio da nema stvarne volje za decentralizaciju, ocijenivši da se uravnotežen razvoj može postići jedino ako se gradovima i općinama ustupi porez na imovinu.

U Vladine namjere da osigura ravnomjeran razvoj sumnjaju i u Klubu regionalnih stranaka, a Željko Pavlic kaže da "ne idemo putem decentralizacije, nego daljnje centralizacije i etatizacije".

Oporbene kritike odbacio je ministar financija Ivan Šuker, tvrdeći da je njegova Vlada u proračunu osigurala puno više novca za željeznice, subvencije u poljoprivredi i druge strateške grane nego bivša vlast.

Za Linićeve izjave da je inflacija od 3,2 posto najveća u Europi odgovorio je da su "u najmanju ruku smiješne", istaknuvši da je veća inflacija od očekivane posljedica poremećaja na svjetskom tržištu nafte. "Bilo bi katastrofalno živjeti u državi o kakvoj govori Linić", rekao je ministar Šuker.

Šime Prtenjača (HDZ) kazao je da Vlada proračun temelji na pozitivnim makroekonomskim pokazateljima, poput gospodarskog i rasta industrijske proizvodnje, smanjenja deficita, javnog i vanjskog duga, pada rashoda i povećanja prihoda opće države.

"Vlada ovim proračunom pokazuje da ima čvrste temelje koje može ostvariti", rekao je Prtenjača.

Potporu predloženom proračunu najavio je Klub HSLS-a, te Klub nacionalnih manjina, u ime kojega je Zdenka Čuhnil pohvalila 12-postotno povećanje iznosa namijenjenog financiranju programa manjinskih udruga. Ocijenila je, međutim, da bi trebalo razmisliti o preusmjeravanju poticaja u poljoprivredi, koje će sljedeće godine biti veće za oko devet posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙