Na konferenciji će sudjelovati izaslanstva iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Slovenije, Makedonije i Kosova, zajedno sa stručnjacima iz drugih europskih zemalja i promatrača nadležnih međunarodnih organizacija.
Sudionici će između ostalog razgovarati o izgradnji sustava jamstva kvalitete visokog obrazovanja, kvalifikacijskim okvirima i nacionalnim akcijskim planovima za priznavanje diploma, a razmotrit će i do sada ostvaren napredak u provedbi reformi visokog obrazovanja u sklopu priprema za iduću ministarsku konferenciju Bolonjskog procesa koja bi se trebala održati u Londonu u svibnju iduće godine.
Bolonjski proces najveća je reforma visokog obrazovanja u Europi nakon Drugog svjetskog rata koja bi trebala pridonijeti razvoju Europe u napredno društvo znanja. Osnovni cilj procesa je uspostava Europskog prostora visokog obrazovanja do 2010. godine koji bi trebao osigurati mobilnost europskih građana i njihovo lakše zapošljavanje.
Reforma je pokrenuta Poveljom europskih sveučilišta (Magna Charta Universitatum) koju su 1988. u Bologni potpisali rektori brojnih europskih sveučilišta, među kojima i rektor Sveučilišta u Zagrebu, a svaka zemlja je prilagođava svojim potrebama.
Glavni elementi reformi su uvođenje sustava lako prepoznatljivih i usporedivih akademskih stupnjeva, uvođenje sustava temeljenog na dvama glavnim ciklusima, pred-diplomskom koji treba trajati najmanje tri godine i diplomskom koji vodi prema magisteriju i/ili doktoratu te uvođenje bodovnog sustava, kao što je ECTS (Europski sustav prijenosa bodova), za promicanje razmjene studenata.