Riječ je o prvim sabranim statističkim podacima o mortalitetu novorođenčadi i male djece u Africi, što su ih znanstvenici iznijeli na kongresu održanom u Johannesburgu. Polovica od 1,16 milijuna novorođenčadi koja godišnje umre otpada na Nigeriju, DR Kongo, Etiopiju, Tanzaniju i Ugandu, a od toga se četvrtina odnosi na Nigeriju, zemlju u kojoj godišnje od spomenutih bolesti umre 255.000 novorođenčadi.
"Mortalitet novorođenčadi i male djece u Africi danas možemo usporediti s mortalitetom djece u Engleskoj početkom 20. stoljeća ili u Švedskoj početkom 19. stoljeća. Toliko smo zaostali", kazao je direktor PMNCH-a dr. Francisco Songane.
U većini slučajeva radi se o smrtima čiji su uzrok razne izlječive infekcije, poput tetanusa, komplikacija nastalih preranim rođenjem djeteta ili gušenjem novorođenčeta pri porođaju, a većina njih se mogu spriječiti, rekla je jedna od autorica izvješća, dr. Joy Lawn iz američke udruge Saving Newborn Lives/Save the Children.
Kao uspješne mjere u borbi protiv velikog mortaliteta afričke novorođenčadi autori izvješća, navode veću educiranost stanovništva, čime bi se izbjegla česta trudnoća afričkih tinejdžerica, planiranje rođenja svakog idućeg djeteta u razmaku od barem dvije godine te jamčenje čistih i sigurnih uvjeta za porođaje u prisutnosti educiranih zdravstvenih radnika. Dojenje i nošenje novorođenčadi na tradicionalan način u marami na majčinim grudima ili leđima kako im ne bi bilo hladno također se preporučuju u ovom priopćenju međunarodnih stručnjaka.
Primjena spomenutih mjera stajala bi oko milijardu dolara godišnje, a prevencija bi bila spasonosna za oko milijun mrtvorođene novorođenčadi i 250.000 njihovih majki koje umru svake godine u Africi tijekom porođaja.
Šest je zemalja - Malavi, Tanzanija, Uganda, Eritreja i Burkina Faso, u posljednjih deset godina uspjelo smanjiti mortalitet novorođenčadi za 29 posto što je zasluga zdravstvenih vlasti koje su se angažirale na lokalnoj i državnoj razini. Oko polovine afričkog prosjeka kada je riječ o mortalitetu novorođenčadi odnosi se na Južnoafričku Republiku gdje na 1.000 rođenih umre 21 dijete, koja u posljednjih deset godina, kako stoji u priopćenju, nije postigla apsolutno nikakav napredak na tom području.