Budući je čak 12 društava i poduzeća u vlasništvu grada izrazilo želju za uključivanjem u borbu protiv rada na crno, direktori tih društava jučer su potpisali izjave o pristupanju projektu "Rovinj - grad bez rada na crno".
Time su zajamčili da te tvrtke i njihovi kooperanti ili tvrtke koje surađuju s njima ne krše radnička prava, niti su nelojalna konkurencija tvrtkama koje uredno podmiruju svoje obveze prema radnicima.
Namjeru da se uključe u projekt obznanile su i dvije privatne tvrtke - "Adris grupa" d.d. i "Valalta" d.o.o.
Ana Knežević ponovno je istaknula da procijenjena porezna evazija u Hrvatskoj godišnje iznosi oko osam milijardi kuna, čime se višestruko potkradaju država i građani, a budući je neplaćeni prekovremeni rad također jedan od oblika rada na crno, sprječava se otvaranje novih radnih mjesta.
Sporazumu su unatrag godinu dana pristupila i gradska poglavarstva Kutine, Karlovca, Ogulina, Ozlja, Bjelovara i Velog Lošinja, sve tvrtke koje su u vlasništvu tih jedinica lokalne uprave, te određen broj privatnih tvrtki koje su se obvezale poštivati odredbe sporazuma i ne surađivati, posebno u postupcima javne nabave, s tvrtkama koje zapošljavaju radnike na crno i koje ne mogu podastrijeti dokaze o prijavama svih svojih zaposlenika.
S obzirom na veliki interes jedinica lokalne uprave i samouprave, SSSH je odlučio proširiti projekt "Stop radu na crno" na još tri grada, kaže se u priopćenju.