"Nemamo ništa s onim što se dogodilo Litvinenku. Ruske tajne službe odavno ne primjenjuju trovanje ni druge oblike ubojstva", rekao je glasnogovornik vanjske obavještajne službe (SVR) koja se bavi uhođenjem u inozemstvu, Sergej Ivanov.
"Treba tražiti u drugim sredinama" a ne u ruskoj vlasti, dodao je Ivanov ne htijući obrazložiti na koga smjera.
FSB (Savezna služba za sigurnost, bivši KGB) u kojemu je radio Litvinenko nije htio komentirati aferu.
Gornji dom ruskog parlamenta ovlastio je ruske tajne agente da djeluju u inozemstvu uime borbe protiv terorizma, radi uhićenja i likvidacije "terorista".
Litvinenko je u ponedjeljak i dalje u londonskoj bolnici, u veoma teškom stanju, a analiza je pokazala trovanje talijem. Njegovi bliski suradnici optužuju Kremlj da je naručio trovanje jer je oštro kritizirao predsjednika Vladimira Putina.
Litvinenko je 2001. dobio politički azil u Velikoj Britaniji zbog "stalnog progona ruskih specijalnih služba", kako je bio izjavio za britanska glasila.
Optužio je Kremlj i FSB da su 1999. izveli napade na stambene zgrade u Rusiji što je bilo izlika za pokretanje rata u Čečeniji i neizravno je omogućilo izbor Vladimira Putina na predsjedničku dužnost.
Bivši agent istraživao je nedavno ubojstvo ruske oporbene novinarke Anne Politkovske, kako navode njegovi bliski suradnici.