Prema nacrtu konačne izjave summita, na kojem se okupila 21 zemlja članica Azijsko-pacifičke suradnje, traži se ubrzavanje razvoja novih tehnologija i alternativnih izvora energije.
Novozelandska premijerka Helen Clark je istaknula da bi klimatske promjene trebale biti prioritet sastanka APEC-a.
"Učinci klimatskih promjena trebali bi biti tema APEC-a jer se ta organizacija primarno bavi gospodarskim rastom i razvojem", kazala je Clark, dodavši da se "bez predanosti održivom razvoju nema budućnosti".
U završnoj izjavi sudionici APEC-ovog summita potiču svoje članice na prijelaz prema sustavima energije s niskom razinom ugljika. Ministri energija zemalja članica su pozvani da procjene načine na koje se može promovirati čišća energija.
Australija koja odbija potpisati Protokol iz Kyota o smanjenju stakleničkih plinova jer bi to nanijelo štetu njenoj ekonomiji koja se oslanja na fosilna goriva, pokušala je iskoristiti APEC-ov summit za ideju o "novom sporazumu iz Kyota". Australski premijer John Howard je čak kazao kako ne vjeruje sve ono što se priča o klimatskim promjenama.
Howard je u Hanoju pozvao još pet velikih svjetskih zagađivača - Kinu, Indiju, SAD, Južnu Koreju i Japan - da promoviraju nove tehnologije za borbu protuv klimatskih promjena.