Hanoi se nada da će ulazak u WTO dodatno potaknuti trgovinu i ulaganja u tu zemlju sa 84 milijuna stanovnika, čije je gospodarstvo u nastajanju u protekloj godini zabilježilo rast iznad osam posto. Riječ je o drugoj najbržoj stopi u toj regiji, odmah iza Kine.
"Članstvo u WTO-u dat će međunarodni pečat odobrenja Vijetnamu u očima inozemnih ulagača i poslovnih ljudi", ocjenjuje Carl Thayer, australski stručnjak za Vijetnam. "Trgovinsko će okruženje sada biti podložno međunarodnim pravilima i regulativama koje vrijede i izvan Vijetnama. Vijetnam će tako postati sigurnije odredište za ulaganja", dodao je.
Članstvo u WTO-u, koje mora dobiti zeleno svjetlo vijetnamskog parlamenta da bi moglo stupiti na snagu, osigurat će izvozna tržišta za vijetnamske proizvode ali također otvoriti vrata za snažnu konkurenciju na domaćem terenu za tamošnja često neučinkovita državna poduzeća.
Vijetnamskom službenom priključenju, koje se očekuje na sastanku WTO-a u sjedištu te organizacije u Ženevi u utorak, prethodilo je 12 godina pregovora s drugim zemljama članicama, uključujući njegovog nekadašnjeg neprijatelja Sjedinjene Države, s kojima je u svibnju potpisao trgovinski sporazum.
Ta zemlja, koja se od završetka rata s SAD-om 1975. i njezina ujedinjenja godinu kasnije nalazi pod komunističkim režimom, 1985. pokrenula je tržišne reforme pod nazivom "doi moi" (preporod).
Od tada se nametnula kao veliki izvoznik tekstila, odjeće i obuće, drugi je po veličini u svijetu proizvođač riže i kave, te vodeći izvoznik papra, indijskih oraščića, gume i morskih plodova.
"Vijetnamsko gospodarstvo posljednjih je 20 godina raslo u prosjeku po stopi od sedam posto godišnje, što je nevjerojatno postignuće", kaže Jonathan Pincus, glavni ekonomist UN-ovog razvojnog programa (UNDP) u toj zemlji. "Sada je otprilike tri puta veće nego što je bilo prije početka reformi".
Ipak, Vijetnam je i dalje siromašna zemlja, gdje većina ljudi živi od poljoprivrede i gdje se rad u tvornicama plaća manje od dva dolara dnevno, ali njegov snažan rast posljednjih godina učinio je tu zemlju sve popularnijim odredištem za ulaganja.