FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Opatija-Dani hrvatskog novinarstva

OPATIJA, 18. studenog 2006. (Hina) - Najaktualnije etičko pitanje suvremenog novinarstva jest u tome što su novinari sve organiziraniji u opiranju pritiscima vlasti, ali su sve izloženiji korupciji, ocijenio je danas u izlaganju na Danima hrvatskoga novinarstva u Opatiji novinar Inoslav Bešker.
OPATIJA, 18. studenog 2006. (Hina) - Najaktualnije etičko pitanje suvremenog novinarstva jest u tome što su novinari sve organiziraniji u opiranju pritiscima vlasti, ali su sve izloženiji korupciji, ocijenio je danas u izlaganju na Danima hrvatskoga novinarstva u Opatiji novinar Inoslav Bešker.

Na Danima hrvatskoga novinarstva, koje organizira Hrvatsko novinarsko društvo, danas je oko 50 sudionika raspravljalo o temi "Profesionalni standardi i etika u suvremenom novinarstvu".

Bešker je rekao da "novinarska etika proizlazi iz zanata" te da razdvajanje vijesti od komentara u praksi nije uvijek moguće jer i odabir vijesti ima elemente interpretacije.

Renata Ivanović smatra da poslodavcu ponekad treba reći "ne" iako to može utjecati na egzistenciju novinara. Istaknula je da nije riješeno kako će društvo ili sindikat reagirati kada kolege, primjerice, zbog komercijalizacije medija, ostaju bez posla te da je potrebno odgovoriti ima li novinarska cehovska organizacija snage regirati u takvim slučajevima.

Damir Matković naveo je neke negativne trendove - narušavanje privatnosti, etičkih standarda i dobrog ukusa, ocjenjujući da je internet označio početak kraja novinarske profesije. Smatra da je uvođenje novinarskih licencija besmisleno sve dok svi oni koji to požele na internet mogu stavljati informacije ili druge sadržaje.

Helena Puljiz u izlaganju je navela da bi vlasnici medija trebali objaviti koliko im je pojedina politička stranka platila za reklamiranje u predizbornoj kampanji. Sanja Modrić govorila je o primjerima neprofesionalnog izvještavanja i njegovim žrtvama te je upozorila da bi u osjetljivim slučajevima novinari trebali postupati kao da je riječ o članovima njihovih obitelji.

Gosti Dana hrvatskog novinarstva - pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić i pučki pravobranitelj Jurica Malčić istaknuli su da pri izvještavanju i oglašavanju treba provoditi odredbe Konvencije o pravima djeteta, dodajući da bi medijski ombudsman bio najkorisniji za brzo posredovanje između novinara i građana te za njihovu zaštitu.

U raspravi je iznesen primjer presude Ustavnog suda kojom je u lipnju ove godine odbijena tužba jednog novinara, podnesena nakon što je prvostupanjski sud presudio da on svojoj bivšoj kući mora isplatiti novac koji je, pak, ta medijska kuća isplatila jednom tužitelju za nanošenje duševnih boli. Neki sudionici rasprave upozorili su da je takve slučajeve trebalo predvidjeti, da je opasno kada se šteta nadoknađuje od novinara, a ne od nakladnika, te da su neki na taj problem upozoravali i prije, ali nisu imali potrebnu potporu kolega. Neki novinari smatraju da su u većini slučajeva mediji s pravom tuženi te da su "velike novinarske zvijezde" često glasnogovornici velikih korporacija, a neki su istaknuli važnost objave ispravka, potkrijepivši to vlastitim primjerom - slučajem kada su o novinaru objavljene neistine, a nije mu omogućen ispravak.

Predsjednik Društva slobodnih novinara Ivica Grčar je rekao da se treba spriječiti zatvaranje Vjesnikova dokumentacijskog centra, da ga ne treba spajati s Hinom jer Vjesnikov arhiv treba ostati javni servis, a Hina samo njegov korisnik.

Sudionici rasprave razmatrali su među ostalima i motive za ulazak u novinarstvo te probleme neetičnog ponašanja novinara prema kolegama. Čuo se i prijedlog da bi novinarska organizacija financijski trebala biti snažnija kako bi, bude li potrebno, bila pripravna za organiziranje štrajkova.

Tvrtka "Končar" predstavila je tijekom Dana hrvatskog novinarstva novo prijenosno računalo, a jedno je darovala oboljeloj novinarki Vjesnika Ani Rukavini.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙