"Na taj se način prakticira nejednakost pred zakonom", izjavio je na konferenciji za novinare Peršorda, upitavši hoće li na tu odluku reagirati branitelji pravne države.
Pešorda je podsjetio kako su još ranije nepravomoćnu presudu, protivno uzusima demokratskih država i zajamčenoj jednakosti građana pred zakonom, komentirali politički dužnosnici.
"Tako su izvršili izravan pritisak na pravosudni sustav i do kraja otvorili vrata totalitarističkom verbalnom strijeljanju onih koji misle drukčije", ocijenio je, upozorivši na izjavu predsjednika Vlade Ive Sanadera o "neprihvatljivoj presudi".
Kako je ustvrdio, na Sanaderovu, kao i na navodnu izjavu predsjednika Mesića o pomilovanju, sada se slavodobitno poziva "osuđeni klevetnik".
"Ovo je završni dio nasilja nad istinom, Sveopćom deklaracijom o ljudskim pravima i nada mnom kao građaninom", ocijenio je, dodavši kako se Državno odvjetništvo našlo na crti pritisaka tih državnih dužnosnika.
Pešorda smatra kako je tim činom s državnog vrha upućen zahtjev za poništenjem tek simbolične presude klevetniku, koji je, kako je ustvrdio, poznati ideolog "jugoslavlja i zapadnobalkanstva".
"U tekstu za koji sam ga tužio, pravomoćno optuženi klevetnik tražio je uspostavu višega suda od onoga u Haagu, na kojem bi se sudilo hrvatskim književnicima", podsjetio je, dodavši kako bi na tom sudu presude vjerojatno bile veće od haških.
"Kako Haaški sud ne predviđa smrtnu kaznu, moglo bi se raditi o presudama vješanjem, strijeljanjem ili možda giljotiniranjem", dodao je.
Komentirajući novinarski upit o tom, je li možda spomenuti zahtjev motiviran možebitnom Matvejevićevom diplomatskom karijerom, Pešorda je odgovorio kako bi se njegovim imenovanjem mogla ocjeniti i službena politika.
Književnik Mile Pešorda na zagrebačkom je Općinskom sudu tužio Predraga Matvejevića za djela klevete i uvrede protiv časti, koje je optuženik objavio u Jutarnjem listu 10. studenog 2001. pod naslovom "Matvejević: naši Talibani"
U spornom tekstu, među ostalim, napisao je kako bi bilo dobro kad bi postojao poseban sud, ne samo onaj u Haagu nego jedan viši od njega, bolji i stroži od sudova časti što su nakon Drugoga svjetskog rata u nas i Europi sudili kvislinškim piscima te da takav sud pred javnošću osudi sve koji su krivi za ovo što se dogodilo (...) i sve ostale, koji su bili uza zločin, poticali na nj, skrivali ga, opravdavali na razne načine i još ga pokušavaju opravdati. Među imenima u tom kontekstu Matvejević je naveo i Pešordu.
Presuda Predragu Matvejeviću postala je pravomoćna u prosincu prošle godine, nakon što se Matvejević nije žalio na prvostupanjsku presudu zagrebačkoga Općinskog suda.