Cilj skupa je da se zaposlenicima učeničkih domova u Hrvatskoj podastru najnovija dostignuća na području psihologije mladih kako bi ih mogli na što učinkovitiji način primijeniti u praksi u kojoj se susreću s porastom mobinga i nasilja među djecom.
Uvodno izlaganje podnijela je profesorica na Učiteljskome fakultetu zagrebačkoga Sveučilišta Dubravka Miljković, koja je istaknula ako doista želimo preuzeti kvalitetnu kontrolu nad vlastitim životom onda je prva i osnovna zadaća naučiti kako pesimizam pretvoriti u optimizam.
Podsjetila je da su istraživanja koja su provodili američki stručnjaci u specifičnoj skupini - među redovnicama - u trenutku njihova ulaska u samostan i u njihovoj zreloj dobi, pokazala da su redovnice koje su u mladosti iskazivale optimizma puno duže živjele i bile su puno boljega zdravlja od svojih kolegica koje su bile sklone pesimizmu.
Dodala je da je svojedobno u dijelu američke psihologije prevladavalo stajalište da se taj željeni optimizam može ostvariti tako da se osoba stavlja u središte pozornosti bez ikakvoga kritičkog propitivanja.
Na takav pristup reagirao je osnivač pokreta pozitivne psihologije Martin Seligman koji smatra da trebamo njegovati ono što je najpozitivnije u nama i to, primjenom dviju novih "tehnologija" - pretvaranjem pesimizma u optimizam i bespomoćnosti u moć.
Pri tomu je, rekla je Miljković, potrebno izbjeći zamke prekritičnosti koja se često susreće u našem odgoju te nekritičnosti zbog koje oni koji nisu razvili samokritičan pristup zapravo često završe u depresiji.
Miljković je zaključno istaknula kako sreća kojoj svi težimo nije odredište već putovanje i ne bi je trebalo tražiti u nekoj željenoj budućnosti u koju projiciramo svoje želje nego samo tu i sada.
Tijekom današnjega rad skupa bilo je riječi o mobingu među djecom u dječjim domovima o čemu je govorila Ljubica Banović, ravnateljica Dječjega doma Marije Jambrišak, a o kvaliteti u odgoju i obrazovanju Vladimir Rosić, profesor na Odsjeku za pedagogiju Filozofskoga fakulteta riječkoga Sveučilišta.
Drugoga dana skupa bit će riječi o supkulturama mladih i negativnom identitetu te o radu na sebi kao preduvjetu kvalitetnoga profesionalnog života.