Uz mnoge sudionike tadašnjih bitaka bili su nazočni načelnici korčulanskih i peljeških općina, grada Korčule te izaslanstvo Ministarstva obrane i Hrvatske vojske, koje je predvodio izaslanik zapovjednika HRM-a viceadmirala Zdravka Karduma kapetan bojnog broda Tomislav Katić.
Bila je to najveća samostalna operacija HRM-a u Domovinskom ratu, podsjetio je Katić na riječi tadašnjeg zapovjednika HRM-a admirala Vida Stipetića.
U težištu obrane bile su vode Lovišta na Pelješcu, odakle su 16. studenog u zoru branitelji dobili zapovijed za paljbu po brodovima minolovcima JRM-a koji su se zbog jaka nevremena sklonili u uvalu Lovište.
Združenom paljbom iz Lovišta i Blaca neprijatelj je bio potpuno zbunjen pa je prvih 15 minuta bitke iz svojih brodova u Korčulanskom kanalu nasumce pucao po Hvaru. Dok se još nisu bili snašli, vod iz Lovišta pogodio je minolovce i jedan od njih bio je potopljen ispred Šćedra, a drugi se nasukao u uvali Torcu na Hvaru.
Veza koja je cijelo vrijeme prisluškivala razgovore na neprijateljskim brodovima čula je da se spremaju u novi napad na Lovište, što se i dogodilo uz jaku rafalnu paljbu s brodova JRM-a, na što su topnici s druge strane Pelješca odgovorili uz pojačanje topnika s položaja u Blacama na otoku Korčuli. Vod iz Lovišta uspio je pogoditi dva neprijateljska broda koji su plovili u pratnji razarača "Split". Združenom paljbom s korčulansko-pelješke strane bio je pogođen i veliki minolovac JRM-a.
Svjedoci tih uspjeha hrvatske mornarice prisjetili su se velike paljbe iz Blaca i Privale odakle su bili pogođeni neprijateljski minolovci koji su do poraza nadzirali promet kroz Neretvanski i Korčulanski kanal i čuvali veliki razarač "Split" koji se oštećen bio nasukao na Šćedro, a onda tegljen do Visa.
Topništvu s otoka Korčule i poluotoka Pelješca već su tih dana stigle čestitke, među njima i tadašnjeg zapovjednika HRM-a admirala Sveta Letice, koji je istaknuo hrabrost branitelja.
Tako je noć s 15. na 16. studenoga 1991. upisana u velike datume, jer je označila potpun odlazak jugoflote iz hrvatskog dijela Jadrana. Ni povlačenje u njihove tadašnje utvrde na Visu i Lastovu nisu im omogućile duži boravak i jugomornarica se morala povući u Boku, rečeno je na skupu.