Okrugli stol, na kojemu je sudjelovalo oko 50 predstavnika poslodavaca, sveučilišta, lokalne i područne uprave, organizirala je riječka podružnica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP). Raspravljalo se o gospodarskom značaju poslodavaca, njihovu društvenom ugledu i položaju poslodavaca u svijetu rada.
Jurčić je rekao da je temeljni cilj svakoga društva povećanje standarda, a da povećanja standarda nema bez primjerenih plaća, mirovina i dividenda.
Istaknuo je da u Hrvatskoj, od ukupno oko 1,4 milijuna zaposlenih, oko 800.000 radnika nosi najveći teret zbrinjavanja cijelog stanovništva. Najveći dio zaposlen je u privatnom sektoru, a oko 140.000 radnika radi u državnom sektoru.
Mladen Vedriš s Pravnog fakulteta u Zagrebu istaknuo je da je zbog "forsirane" privatizacije tijekom Domovinskog rata i provođenja neoliberalističke ekonomske politike u Hrvatskoj došlo do stvaranja drastičnih socijalnih razlika.
Uz to poteškoće u poslovanju potaknute su globalizacijom tržišta i otvaranjem hrvatskog tržišta stranim robama, kazao je te dodao da je prošlih godina u mirovnu prijevremeno otišlo oko 500.000 radno sposobnih ljudi.
Govoreći o moći političara i poslodavaca, Vedriš je rekao da je ona velika, ali i ranjiva, dodavši da ni jedni niti drugi ne mogu biti uspješni ako nemaju socijalne odgovornosti te da domaći poslodavci shvaćaju da ako žele biti uspješni moraju biti i korektni.
Etički standardi izuzetno su važni u poslovanju tvrtaka, kazao je Vedriš te ustvrdio da najcjenjenije svjetske kompanije neće ugroziti svoje dugoročne ciljeve radi kratkoročnih te da se odgovornost tvrtaka proteže i na socijalnu komponentu.
(Hina) xhsup yds