Južnokorejski tisak u ponedjeljak je objavio da je službeni Seul razmatrao hoće li proširiti svoje sudjelovanje u okviru tzv. Proširene sigurnosne inicijative (PSI) nakon svjevernokorejskog nuklearnog pokusa 9. listopada, te zaključio da bi zabrane na moru mogle dovesti do eskalacije vojnih tenzija sa Sjevernom Korejom.
"Vlada će pružiti potporu ciljevima i principima plana, ali u ovom trenutku neće mu se službeno pridružiti s obzirom na specifičnu situaciju na Korejskom poluotoku", piše južnokorejski tisak.
Ta je odluka, dodaje se, donesena na sastanku vladinih dužnosnika i čelnika vladajuće stranke Uri ovoga vikenda.
Dužnosnici ministarstva vanjskih poslova nisu htjeli potvrditi tu informaciju.
Američki predsjednik George W. Bush inicirao je PSI 2003., u cilju zaštite protiv širenja oružja za masovno uništenje, što uključuje i vojne zabrane.
PSI je program na dobrovoljnoj osnovi i nije baziran na međunarodnoj prijetnji. Umjesto toga, temelji se na političkim odlukama i domaćim zakonodavstvima država članica.
Južna Koreja bila je promatrač u raznim provedbama tog programa.
List Financial Times objavio je izjavu visokog južnokorejskog dužnosnika da bi proširenje sudjelovanja Seula u PSI-u moglo antagonizirati odnose s Pyongyangom.
"Poduzimanje agresivnih koraka samo će potaknuti Sjevernu Koreju da podigne svoju obranu, a to bi još težim učinilo razgovore s njima", rekao je taj dužnosnik.
Južna Koreja napominje da ima bilateralni morski sporazum sa sjevernim susjedom koji dopušta inspekcije brodova koji plove između luka dviju država.
No, oporbeni predstavnici kritiziraju vladu u Seulu da niti jedna takva inspekcija nije provedena od potpisivanja sporazuma 2004.