No, pokušavajući privoliti Kinu, što je ključno za uspjeh rezolucije Vijeća sigurnosti donesene u subotu, američka državna tajnica Condoleezza Rice izjavila je kako ju Washington želi primjeniti izbjegavajući "otvoreni sukob" sa Sjevernom Korejom.
Kina je bila među 15 članica Vijeća koje su jednoglasno poduprle američki nacrt rezolucije kojom se Sjevernoj Koreji uvode financijske sankcije i embargo na uvoz oružja.
No, Peking je izrazio snažne rezerve prema odredbi koja međunarodnim mehanizmima dopušta pregled tereta koji ulaze ili izlaze iz Sjeverne Koreje u potrazi za oružjem za masovno uništenje i s njim povezanim materijalima.
Veleposlanik Sjeverne Koreje pri UN-u Pak Gil Yon napustio je sjednicu Vijeća sigurnosti optuživši članice za "gangstersko" ponašanje i upozorivši da Pyongyang svaki daljnji američki pritisak smatra "objavom rata".
U međuvremenu se nastavlja intenzivna diplomatska aktivnost koja je prethodila subotnjem glasovanju.
Japanski premijer Shinzo Abe izjavio je da će Tokio razmotriti daljnje akcije prema toj komunističkoj državi. Ruski izaslanik doputovao je u nedjelju u Seoul gdje će razgovarati o svom prošlotjednom posjetu Pyongyangu. Rice bi tijekom tjedna trebala obići Japan, Južnu Koreju i Kinu te s domaćinima raspraviti provedbu rezolucije.
"Sigurna sam da će Kina pokazati odgovornost", izjavila je Rice za nedjeljnu emisiju televiziji Fox News. "Sigurna sam kako Kina nije zainteresirana za širenje opasnih materijala iz Sjeverne Koreje", dodala je američka državna tajnica.