Spomenik, kojim dominira u kamenu isklesani uskrsli Krist kojemu se s lijeve i desne strane nalaze mramorne ploče s imenima 184 mještana Bogdanovaca i pripadnika ZNG-a, MUP-a i HOS-a, stradalih u Domovinskom i Drugom svjetskom ratu, otkrila je potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor.
"Žrtve Bogdanovaca kao niti žrtve Vukovara i svih ostalih hrvatskih gradova i mjesta stradalih u Domovinskom ratu, ne možemo i ne smijemo nikada zaboraviti", poručila je u Jadranka Kosor dodajući kako "slobodne, demokratske i europske Hrvatske ne bi bilo da nije bilo hrvatskih branitelja i prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana".
"Ovdje smo zbog Hrvatske koja je danas slobodna i neovisna i nalazi se na vratima ulaska u EU", rekla je Kosor pozvavši na borbu protiv zaborava koji je, kako je navela, "strašno otporna biljka kojoj se ne smije dopustiti da naraste".
U ime Hrvatskoga sabora, na skupu ispred novootkrivenog spomenika govorio je saborski zastupnik Petar Mlinarić ustvrdivši kako su Bogdanovci, braneći sebe u Domovinskom ratu, branili i Vukovar, od kojega su udaljeni tek nekoliko kilometara.
Autor spomenika "Bogdanovački mučenici", koji je u Domovinskom ratu bio i ratni zapovjednik obrane Bogdanovaca, Ivan Matković Lasta naveo je da je stradalo 89 Bogdanovčana te 38 pripadnika ZNG-a, MUP-a i HOS-a dok se na popisu zatočenih i nestalih nalazi još 28 Bogdanovčana. U Drugom svjetskom ratu stradalo je 57 mještana Bogdanovaca od kojih se samo za njih sedmero zna grob, naveo je Matković.
Prema riječima posljednjeg zapovjednika obrane Vukovara Branka Borkovića, branitelji Vukovara znali su da ako padnu Bogdanovci, neće uskoro biti ni njih.
"Dok je bilo života u Bogdanovcima, bilo je nade i za Vukovar", zaključio je Borković podsjetivši kako je od Bogdanovaca do Vukovara vodio poznati "kukuruzni put" koji je za mnoge vukovarske branitelje i civile bio put spasa prema slobodnom području.
Slomom obrane Bogdanovaca, 10. studenoga 1991., srpskom je agresoru otvoren put prema Vukovaru koji se tako našao u potpunom okruženju srpskih snaga što je ubrzalo i skori slom obrane Vukovara u koji je srpski agresor ušao 18. studenoga 1991.
Na skupu su također govorili i predsjednik UHDDR-a i organizator obrane bivše općine Vukovar Tomislav Merčep, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić i načelnik općine Bogdanovci Josip Samardžija dok se u ime hrvatskih branitelja, sudionika obrane Bogdanovaca, skupu obratio Željko Perkunić.
Nakon molitve za sve stradale Bogdanovčane u Domovinskom i Drugom svjetskom ratu koju je vodio vojni kapelan Alojz Kovaček, u općinskoj vjećnici prikazan je dokumentarni film o Bogdanovcima autora Ivice Jurčana te je otvorena Memorijalna soba u kojoj se na zidovima nalaze fotografije stradalih Bogdanovčana.
Podno spomenika "Bogdanovački mučenici" vijence su položila i svijeće zapalila brojna izaslanstva, a zatim je za sve stradale Bogdanovčane služena misa zadušnica u crkvi sv. Leopolda Bogdana Mandića.