FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Podijeljene reakcije na smrtnu presudu Saddamu

ZAGREB/BAGDAD, 5. studenog 2006. (Hina) - Osuda Saddama Husseina na smrt vješanjem zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih 1982. godine u šijitskom selu gdje je ubijeno 148 stanovnika izazvala je u nedjelju provalu oduševljenja među iračkim šijitima, ali i nezadovoljstvo među sunitima koji su na ulicama Tikrita uzvikivali "Osvetit ćemo Saddama".
ZAGREB/BAGDAD, 5. studenog 2006. (Hina) - Osuda Saddama Husseina na smrt vješanjem zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih 1982. godine u šijitskom selu gdje je ubijeno 148 stanovnika izazvala je u nedjelju provalu oduševljenja među iračkim šijitima, ali i nezadovoljstvo među sunitima koji su na ulicama Tikrita uzvikivali "Osvetit ćemo Saddama".

U šijitskom uporištu u sjeveroistočnom dijelu Bagdadu, Sadr Cityju, mladež je izašla na ulice unatoč policijskog sata u Bagdadu i dvije susjedne pokrajine i uzvikivala "pogubite Saddama". Iračka je vlada izjavila da je Saddam Hussein dobio što je zaslužio no jedan viši sunitski parlamentarni zastupnik presudu je ocijenio kao političku.

"Presuda je očekivana. To je najmanje što je Saddam zaslužio jer su njegovi zločini veliki. Nikakva druga kazna nije bila moguća", rekao je glasnogovornik koalicijske, od šijita predvođene vlade, Ali al-Dabbagh. Sunitski parlamentarac koji je zatražio da ostane neimenovan iz straha od sektaških odmazdi ocijenio je da je riječ o "političkoj presudi političkog suda".

Salih al-Mutlaq, čelnik drugog po veličini sunitskog parlamentarnog bloka, za televizijsku postaju al-Arabiya izjavio je da je iračka vlada otišla u krajnost objavljujući takvu presudu unaprijed i da će "biti odgovorna za posljedice, pogibiju stotina, tisuća pa čak i stotina tisuća čije će krv biti prolivena".

Zamjenik iračkog premijera, Kurd Barham Salih, agenciji Reuters je rako da je sud pokazao da je "profesionalan i pravedan" te da je Saddam "dobio pravdu koju je Iračanima uskraćivao 35 godina".

Irački predsjednik Jalal Talabani u nedjelju je izjavio da je suđenje Saddamu bilo pošteno ali nije želio komentirati presudu i smrtnu kaznu iz straha da bi to moglo rasplamsati napetosti u nestabilnom Iraku. "Mislim da je suđenje bilo pošteno", rekao je Talabani agenciji Associated Press u Parizu gdje se nalazi u posjetu. Talabani nije želio komentirati presudu na koju će se uložiti priziv jer, kako je objasnio, mora poštovati neovisnost iračkog pravosuđa i jer bi njegovi komentari mogli utjecati na stanje.

Saddamov odvjetnički tim presudu je ocijenio kao ismijavanje pravde. "To je izrugivanje s pravosuđem i presuda lažnog i nezakonitog suda kojeg je stvorila američka okupacija i koji nikada neće moći osigurati pošteno suđenje", rekao je agenciji Reuters odvjetnik Bushra al-Khalil.

Arapski je svijet, kao i Iračani koji žive u inozemstvu, također podijeljen u reakcijama na presudu Saddamu. Neki analitičari kažu da je poruka iza presude da je Washington odlučan nastaviti svoju misiju u Iraku i da se neće dati zastrašiti borbom pobunjenika protiv nje. "Da nije bilo presude, ili da je presuda bila ublažena, to bi učvrstilo priče o neuspjehu SAD-a u Iraku", ocijenio je saudijski novinar Dawood al-Shirian, izvijestila je agencija Associated Press.

"To je dobra vijest. Mislim da Saddam zaslužuje biti obješen zbog zločina počinjenih nad njegovim narodom tijekom prošlih 35 godina i onih nad njegovim susjedima. (...) Mislim da je to pošteno suđenje i poštena presuda. Nadam se da će biti uskoro izvršena", rekao je bivši kuvajtski ministar za naftu i politički analitičar Ali al-Baghli, prenosi Reuters.

Sirijski parlamentarci kritiziraju smrtnu kaznu i iznose dvojbe u legitimnost rada suda. Zastupnik George Jabbour je izjavio da bi više volio da je Saddam osuđen na doživotnu robiju nego na smrtnu kaznu jer se "protivi smrtnoj kazni" premda je "Saddam počinio mnogo zločina koji u cjelini zaslužuje vješanje". Također je postavio pitanje legitimnosti suđenja "koje je vođeno za okupacije od strane SAD-a i uz nepotpun irački suverenitet", prenijela je agencija DPA. Drugi zastupnik u sirijskom parlamentu, Suleiman Hadad, izjavio je da je Saddama na smrt osudio SAD a ne Irak i dodao da je svako suđenje pod okupacijom nezakonito. "Sramotno je što je SAD osudio Saddama. Bit će obješen od SAD-a a ne od iračkog naroda", rekao je.

Britanska je vlada u nedjelju pozdravila presudu i smrtnu kaznu Saddamu no Amnesty International je postavio pitanje poštenja suđenja. "Pozdravljam što su Saddam Hussein i ostali optuženici suočeni s pravdom i odgovaraju za svoje zločine", rekla je britanska ministrica vanjskih poslova Margaret Beckett u izjavi.

Malcolm Smart, direktor Amnesty Internationala za Bliski istok i sjevernu Afriku u telefonskom razgovoru za AP izjavio je da je njegova organizacija smatrala važnim da Saddam odgovara za svoja djela ali da "čak i on zaslužuje pošteno suđenje a proces u Bagdadu nije uspio ispuniti nužne standarde". Dodao je i da se Amnesty International protivi smrtnoj kazni u svim slučajevima.

Veleposlanik SAD-a u Iraku Zalmay Khalilzad ocijenio je da presuda Saddamu i njegovim suradnicima predstavlja "važan događaj" u izgradnji slobodnog društva u Iraku. "Suci, tužitelji i odvjetnici u ovom su slučaju svi pokazali hrabrost pred zastrašivanjem", ocijenio je Khalilzhad u izjavi, prenosi Reuters.

Španjolski premijer Jose Luis Zapatero u nedjelju je izjavio da Saddam Hussein mora odgovarati za svoja djela ali je napomenuo da se njegova zemlja protiv smrtnoj kazni. Zapatero je na konferenciji za tisak u Montevideu, gdje sudjeluje na iberoameričkom summitu, ponovio optužbe da je vojna intervencija u Iraku bila "teška greška" i da s obzirom na svakodnevne žrtve nasilja u Iraku treba doći do "promjene strategije od strane glavnih aktera sukoba", izvijestio je AP.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙