Predsjednik Mesić izjavio je to novinarima tijekom redovitog primanja građana "S Predsjednikom na kavi", komentirajući jučerašnju izjavu predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa, koji je rekao da je SDP-ov prijedlog u funkciji predizborne kampanje.
"Političari vole korisiti svaku situaciju kao poene u kampanji, ali ja to ne shvaćam kao izbornu kampanju, nego kao prijedlog da se pokrene proces raščišćavanja, što praktično može koristiti najviše onima koji su na vlasti", rekao je predsjednik.
Dodao je kako to nije u interesu samo jedne stranke, nego svih stranaka i da se pitanje pljačke mora raščistiti. Također je rekao kako ne treba biti previše skeptičan jer ne bi bilo dobro da oni koji su opljačkali zemlju zadrže ono što nije njihovo.
Odbacio je novinarsku tezu da je on dogovarao mjere protiv ratnog profiterstva s predsjednikom SDP-a Ivicom Račanom i njegovom strankom.
"Ja sam izašao s idejom da se pokrene procedura i da se utvrdi gdje su nestali novci koji su u Hrvatskoj opljačkani", rekao je, dodajući kako on od 1990. traži da se uđe u trag opljačkanom novcu.
Zašto je to prihvatio i SDP i zašto baš sad, predsjednik Mesić smatra koincidencijom. Ustvrdio je kako bi bilo dobro da se o tome postigne konsenzus te napomenuo kako je s premijerom Ivom Sanaderom dogovorio da se ide do kraja.
Komentirajući izjavu bivšeg ministra zdravstva i obrane Andrije Hebranga da se najveća pljačka tijekom rata dogodila u skrbi za prognanike, izjavio je kako bi bilo dobro da podatke koje ima preda ovlaštenim tijelima.
Spominjući medijske napise po kojima će Hrvatskoj nakon primanja Bugarske i Rumunjske u Europsku uniju na dulji rok biti zatvorena vrata, predsjednik Mesić je rekao kako misli da se to ne će dogoditi.
Dodao je da je Hrvatska pokrenula pregovore te da će ih uspješno završiti.
Komentirajući kritike koje će po pisanju medija biti upućene Hrvatskoj zbog problema korupcije, predsjednik je rekao da je korupcija veliki problem, ali ne samo Hrvatske, nego i tranzicijskih i najrazvijenijih zemalja.
"Pitanje je što se poduzima da se one koji se služe korupcijom procesuira", rekao je, ističući da korupcija počinje u državi i javnim poduzećima i da taj problem treba riješiti regulativom.