"Stanje u transportu cjevovodima u Rusiji ne zadovoljava. Nema opravdanja za štetu koju okolišu nanose naftovodi i cjevovodi", konstatirao je u službenom priopćenju čelnik Rostekhnadzora Konstantin Pulikovski.
Sigurnosne mjere u cjevovodima nedovoljne su i Rostekhnadzor planira pojačati kontrolu nad cjevovodnim sustavom, najavio je Pulikovski.
Rostekhnadzor je neovisna državna agencija za ekološki, tehnički i nuklearni monitoring i nadležna je za pitanja sigurnosti u industriji. Odgovara izravno ruskom premijeru.
Ruski monopolist za naftovode Transneft, najveći operator cjevovodima u svijetu, kontrolira ogromnu većinu naftovoda dok je plinski monopolist Gazprom vlasnik svih plinovoda.
Državna je agencija konstatirala da je većina ruskih cjevovoda izgrađena 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća i da je više od 40 posto glavnih cjevovoda starije od 30 godina, što znači da su skloni koroziji.
Ove je godine već zabilježeno više od 30 nezgoda, uglavnom zbog izloženosti vremenskim uvjetima i zbog korozije, stoji u priopćenju Rostekhnadzora.
U srpnju je Transneft zatvorio dio naftovoda Družba "Frendship" prema Litvu, poremetivši izvoz nafte u tu baltičku zemlju te prisiljavajući jedinu rafineriju u regiji Mazeikiu Nafta na skuplju opskrbu morem.
Izvori u industriji spekuliraju da Transneft možda želi zatvoriti naftovod Družba-1 što je prije moguće nakon dovršetka planiranog istočnoazijskog naftovoda kako bi preusmjerio izvoz na Kinu. Rusija je opetovano isticala da će razmotriti svoju strategiju izvoza nafte radi mogućeg usredotočivanja na opskrbu energenata gladne Azije.