"Les Bienveillantes", roman Jonathana Littela koje slave kao "fenomen književne sezone", prodao se u više od dvjesto tisuća primjeraka i privlači pozornost o kakvoj većina pisaca samo sanja.
Littella (39) kritičari umorni od minimalizma većine francuskih pisaca uspoređuju s Tolstojem i kažu da je napisao raskošno djelo kakvo se ne pamti iz dana Victora Hugoa.
"Les Bienveillantes" govori o Maximilianu Aueu, nekadašnjem SS-ovcu koji priča priču o svojoj karijeri u doba holokausta s tonom filozofskoga odmaka koji je u očitu kontrastu sa strahotama o kojima govori.
"Ni za čime ne žalim. Ja sam samo radio svoj posao", kaže glavni lik romana Aue.
U komentaru tjednika Le Point kaže se da je autor "eksplodirao u monotonoj ravnici literarne jeseni poput meteora".
Le Nouvel Observateur proglasio je Littellovu knjigu remek-djelom.
No nisu svi tako blagonakloni. Jedan je kritičar knjigu osudio kao "dugačko djelo dokumentarističke fikcije", a mnogi su s gađenjem pisali o fascinaciji romana smrću, degradacijom i bestidnošću.
Drugi komentiraju i neuvjerljivost glavnoga lika, homoseksualca zaljubljenog u Platona, koji spava sa svojom sestrom blizankom i ubija majku, te na kraju, seleći se iz Pariza u Staljingrad, pa Auschwitz i na kraju u Hitlerov bunker u Berlinu, u stilu Forresta Gumpa uspijeva upoznati vodeće figure svoga vremena.