Predstavnici te nevladine udruge smatraju da je referendum o novom Ustavu Srbije, održan 28. i 29. listopada, najlošije organiziran i proveden u odnosu na sve izbore u Srbiji od 2000. godine.
Programski ravnatelj CESID-a Marko Blagojević podsjetio je kako je procjena tog centra bila da će 51,4 posto građana Srbije glasovati za Ustav i da će on proći, no, prema njegovim riječima, nije dobro što je, zbog mnogih nepravilnosti, "bačena sjena sumnje" na cijeli proces donošenja Ustava.
Među ključne probleme u provođenju referendumskog procesa navedeno je i to što su političke stranke referendum i novac odvojen za njega koristile za političku promociju.
Među uočenim nepravilnostima predstavnici Cesida istaknuli su glasovanje bez identifikacijskih dokumenta, glasovanje u ime članova obitelji i zajedničko glasovanje obitelji iza paravana.
Ponovljeno je da je na uzorku od 600 biračkih mjesta uočeno osam nepravilnosti, ali to nema utjecaja na konačan rezultat.
Izvršni ravnatelj CESID-a Zoran Lučić ocijenio je u utorak za beogradski radio B92 da 3,4 milijuna građana Srbije, koliko ih je glasovalo za Ustav, predstavljaju biračko tijelo koje podupire stranke koje imaju zastupnike u parlamentu Srbije. Po njegovim riječima, "na referendum nisu izišle manjine".