Merckova ponuda od 13 dolara po dionici za tu kompaniju sa sjedištem u San Franciscu predstavlja premiju od gotovo 102 posto u odnosu na njezinu cijenu na burzama dionica.
Sirna razvija lijekove koristeći takozvanu tehnologiju RNA interferencije. Ona je jedna od šačice postojećih biotehnoloških kompanija koje se bave razvojem lijekova što djeluju na strukturu gena mijenjajući poruku koju prenosi RNA. To je tehnika koju su otkrili ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade Andrew Fire iz Sveučilišta Stanford i Craig Mello iz Sveučilišta u Massachusetsu. Postoji ukupno osam američkih i europskih patenata specifično vezanih uz tu tehnologiju.
Analitičari ocjenjuju da bi taj sporazum mogao potaknuti niz sličnih akvizicija nekih od Sirninih konkurenata koji se utrkuju za komercijalizaciju tog relativno novog otkrića - od prije samo osam godina, što predstavlja vrlo kratko vrijeme u svijetu znanosti.
Sirnin lijek koji se dosad najviše približio tržištu je lijek za makularnu degeneraciju, vodeći uzrok sljepoće kod starijih osoba. Međutim, i taj se lijek nalazi barem dvije godine od odobrenja regulatora a možda i duže s obzirom da još mora proći dugotrajnu i skupu eksperimentalnu fazu.
"Ta je akvizicija donekle iznenađujuća i vjerujem da je nitko nije očekivao", kaže William Tanner, analitičar Leerink Swanna. "Velike farmaceutske kompanije obično kupuju biotehnološke tvrtke s nešto kraćim rokovima realizacije lijekova na tržištu".
Dioničari Sirne s 36-postotnim udjelima već su se obvezali na podržavanje tog sporazuma, koji još mora dobiti odobrenje od regulatora tržište utakmice, priopćio je Merck. Dvije se tvrtke nadaju okončanju sporazuma u prvom tromjesečju 2007.