Predstavljanje tog nacrta, kojeg su organizirali Hrvatska gospodarska komora i Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, okupilo je danas u HGK stotinjak zainteresiranih gospodarstvenika.
Cilj je pravilnika uspostavljanje sustava prikupljanja otpadnih ulja radi oporabe (reciklaže), zbrinjavanja, zaštite okoliša te zdravlja ljudi, objasnio je načelnik Odjela za gospodarenje otpadom u Ministarstvu Edvard Pučko.
Pravilnikom bi se propisali obveznici plaćanja naknada, vrste i iznosi naknada, način i rokovi obračunavanja i plaćanja naknada, gospodarenje otpadnim uljima, iznos naknada koje se plaćaju ovlaštenim osobama za prikupljanje otpadnih ulja i naknada koje plaćaju ovlaštene osobe za oporabu (reciklažu), i sl.
Na predstavljanju je istaknuto da bi se pravilnikom obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadnim uljima stjecalo na temelju dozvola koje se pribavljaju prema Zakonu o otpadu, a koncesijom bi se stjecalo pravo ovlaštenog skupljača te oporabitelja otpadnih ulja.
Također bi se utvrdilo da je prodavatelj dužan osigurati informaciju kupcu o načinu prikupljanja otpadnih ulja, te na prodajnom mjestu informirati kupca o mjestu na kojem može predati svoje otpadno ulje bez naplate naknade.
Prema pravilniku, naknada za zbrinjavanje mazivih ulja plaća bi se Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za uvezena i proizvedena ulja u iznosu od dvije kune po litri mazivog ulja.
Za izvezena svježa maziva ulja ostvarivalo bi se pak pravo na povrat naknade od 1,9 kuna po litri.
Na predstavljanju je također istaknuto da bi naknada za zbrinjavanje mazivih ulja nastalih od svježih mazivih ulja, čija je maloprodajna cijena niža od 40 kuna po litri, iznosila bi kunu po litri.
Naknada ovlaštenom skupljaču otpadnih mazivih ulja za prikupljanje iznosila bi jednu kunu po litri za preuzete količine tih ulja, a naknada za prikupljanje otpadnih jestivih ulja 0,4 kune po litri.
Pravilnikom je predviđena i obveza proizvođača da do 15. prosinca dostavite Fondu popunjeni obrazac s podacima o proizvedenim i uvezenim količinama svježih mazivih ulja koja su stavljena na hrvatsko tržište od 1. siječnja do 30. rujna ove godine.
Predviđeno je također da se s obveza plaćanja naknade počne 1. siječnja 2007., no, prema mišljenju okupljenih gospodarstvenika to je prerano i trebalo bi uvesti prijelazno razdoblje.
Moguća posljedica predloženih odredbi mogla bi biti poskupljenje u visini naknade, a prebacivanje troškova na industrijskog potrošača, upozoravaju gospodarstvenici.
Upitali su i zašto se pri uvozu plaća dvije kune, a povrat iznosi 1,9 kuna, što destimulira izvoz, a smatraju i da onaj tko oporabljuje (reciklira) otpadna ulja ne bi trebao plaćati naknadu. Upozorili su i da stvarna cijena od 0,82 kune po litri nije isplativa za sakupljače uljnog otpada na terenu jer su im troškovi prikupljanja znatno viši.