U izvješću naslovljenom "Dijagnosticiranje tuberkuloze: svjetsko potraživanje i potencijalno tržište", WHO procjenjuje na milijardu dolara godišnje svote koje se troše u svijetu za otkrivanje bolesti, koja još uvijek svake godine ubije 1,7 milijuna osoba.
Devet milijuna osoba svake godine oboli od aktivnog oblika bolesti. Većina ne dobije dijagnozu potvrđenu u laboratoriju.
"Ista bi svota mogla biti posvećena boljim načinima otkrivanja", ocijenio je pred novinarima Giorgio Roscigno, direktor Zaklade za nove načine dijagnosticiranja (FIND).
Uobičajeno korišteni testovi za otkrivanje mogu trajati do osam tjedana prije nego pokažu rezultat. Kad se dijagnoza potvrdi, pacijent je ponekad već mrtav, ističe koordinatorica izvješća Jane Cunningham.
Te tehnologije, od kojih su neke usavršene prije jednog stoljeća, pogriješe u 50 posto slučajeva kad se radi o promatranju mikroskopom.
Po mišljenju WHO-a bilo bi relativno jeftino usavršiti brže, djelotvornije i lakše tehnike za korištenje u siromašnim zemljama, u kojima se zabilježi 95 posto slučajeva.
Na milijardu dolara posvećenih otkrivanju, 600 milijuna su troškovi radne snage koji bi nestali velikim dijelom s bržim testovima za korištenje.