Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, u subotu se uoči radnog ručka s Rice, zauzeo za izbjegavanje beskompromisnog postupanja prema Iranu i Sjevernoj Koreji i pozvao na povratak dijalogu.
Sastanak Lavrov-Rice posvećen prvenstveno krizi oko nuklearnog programa Irana i Sjeverne Koreje održao se, kako je javila ruska javna televizija, u najstrožoj tajnosti, bez konferencije za javnost.
Nakon radnog ručka s Lavrovim Rice se trebala sastati i s predsjednikom zemlje Vladimirom Putinom.
Po navodima ruskih medija, američka državna tajnica, koja je u Moskvu stigla kako bi nagovorila Rusiju na prihvaćanje sankcija Iranu i provođenje sankcija nametnutih Sjevernoj Koreji, izrazila je sumnju u navodno odustajanje sjevernokorejskog režima od drugog nuklearnog pokusa. Prošlog tjedna je Vijeće sigurnosti UN-a nametnulo sankcije Sjevernoj Koreji, među kojima ograničenja u trgovini i putovanjima. Rusija i Kina su glasale za sankcije. Međutim, Lavrov je u intervjuu objavljenom u subotu rekao kako to ne treba shvaćati kao kažnjavanje Sjeverne Koreje nego kao "mjeru opreza".
U intervjuu koji je Lavrov u petak dao kuvajtskoj agenciji Kuna, a u subotu ga je objavilo rusko ministarstvo vanjskih poslova na svojim internetskim stranicama, ruski se ministar založio i za povratak dijalogu u iranskoj nuklearnoj krizi naglasivši kako Rusija neće dopustiti da Vijeće sigurnosti UN-a bude iskorišteno za kažnjavanje Irana.
"Nećemo moći podržati i suprotstavit ćemo se pokušaju upotrebe Vijeća sigurnosti za kažnjavanje Irana kao i služenjem iranskim programom za objašnjavanje potrebe promjene režima u toj zemlji", rekao je Lavrov.
Rusija je, kako je rekao Lavrov, spremna samo na razgovor o tome kako prisiliti Iran da prihvati širi međunarodni nadzor svoga nuklearnog programa.
Na povratak pregovorima u vezi spornog nuklearnog programa Teherana pozvao je u subotu i iranski ministar vanjskih poslova Manuchehr Mottaki.
"Naša je iskrena preporuka (Europskoj uniji) da očuva nezavisnost, vrati se pregovorima i ne pribjegne mjerama koje su se već pokazale uzaludnima", rekao je ministar vanjskih poslova Manuchehr Mottaki na konferenciji za novinare u Teheranu.
Ministar je govorio o mogućnosti sankcija koje bi UN mogao nametnuti Iranu jer nije pristao na rezoluciju 1696 koja je tražila obustavu programa obogaćivanja urana.
"Nema logike u obustavi jer je naš nuklearni program legalan i sasvim u skladu s poveljom o neširenju nuklearnoga naoružanja (NPT), ali ipak smo spremni i o tome razgovarati u pregovorima", rekao je Mottaki.
"No nametnu li Iranu sankcije, onda ćemo objaviti drukčije mišljenje", dodao je bez objašnjenja.