"S obzirom na ozračje razumijevanja između Islamske Republike Irana i Europe, možemo biti optimisti" glede ishoda ovog susreta, rekao je Manouchehr Mottaki, šef iranske diplomacije, a prenosi državna televizija.
Iranu prijete sankcije jer nije ispunio zahtjev UN-ova Vijeća sigurnosti da do 31. kolovoza prekine sve aktivnosti u svezi s obogaćivanjem urana.
Laridžani i Solana istodobno su počeli pregovore o prekidu obogaćivanja urana u Iranu, u okviru ponude koju je u lipnju dala skupina 5+1, pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a (Kina, SAD, Francuska, Velika Britanija, Rusija) i Njemačka.
Šest zemalja nudi Iranu niz mogućnosti za gospodarsku i diplomatsku suradnju. No pregovori u svezi s tom ponudom još su povezani s prekidom obogaćivanja urana koji bi istodobno pratilo odustajanje od prijave Irana UN-ovu Vijeću sigurnosti.
Zamjenik direktora Iranske organizacije za atomsku energiju Mohamed Saidi izjavio je da pitanje prekida obogaćivanja nije na dnevnom redu budućih razgovora između Solane i Laridžanija.
Iran je teško stalno držati pod pritiskom jer skupina 5+1 nije jedinstvena u pogledu koraka koje treba poduzeti ukoliko Teheran bude i dalje odbijao ispuniti njezine zahtjeve.
Šef ruske diplomacije Sergej Lavrov izjavio se da Moskva ne želi pridružiti "ultimatumima" prema Iranu. "Nitko ne želi da Iran ima nuklearnu bombu, ali je iznimno pogubno izazivati nekoristan sukob" s Teheranom, kazao je.
Susret Solana-Laridžani događa se dan pošto su se Rusija i Iran dogovorili da će u rujnu 2007. pustiti u pogon nuklearnu centralu u Bušeru, na jugu Irana, što je izazvalo zabrinutost SAD-a.