Gotovo polovica od 2,8 milijardi radnog stanovništva u svijetu ne uspijeva zaraditi dovoljno da sebe i svoju obitelj izdigne iznad praga siromaštva od 2 dolara dnevno, rekao je Somavia povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva.
"Golemi je napor potreban da bismo poboljšali produktivnost, prihode i uvjete rada i smanjili siromaštvo koje pogađa gotovo polovicu radnog stanovništva u svijetu", rekao je Somavia.
Ključno je zato stvarati čovjeku dostojne radne uvjete za sve želimo li do 2015. prepoloviti broj siromašnih, ističe Somavia.
S izuzetkom subsaharske Afrike, sve su druge regije počele smanjivati broj siromašnih, a najuspješnije Kina i zemlje jugoistočne Azija.
Krajnje siromaštvo smanjilo se od 1990.-2002., s 28 na 19 posto, rekao je povodom Svjetskog dana glavni tajnik UN-a Kofi Annan.
Međutim, istodobno su rasle nejednakosti među regijama i državama i unutar samih država, upozorili su i Annan i Somavia, a razlike u plaćama najviše su rasle u Latinskoj Americi, Aziji i većini tranzicijskih zemalja.
I u razvijenom svijetu i u zemljama u razvoju uglavnom je prepoznata potreba da se mora smanjiti apsolutna bijeda i razlike u plaćama, rekao je Somavia, pojasnivši da je to "bitno na moralnoj razini", ali i kao "sredstvo borbe protiv uzroka socijalne, gospodarske i političke nestabilnosti".
"U cijelome svijetu, izbori se često dobivaju ili gube na pitanju zapošljavanja", upozorio je Somavia.
Siromaštvo najviše pogađa ruralna područja pa tri četvrtine svih siromašnih u svijetu žive na selu u državama u razvoju i zato je apsolutno važno ulagati u obrazovanje i infrastrukturu sela, poručio je Somavia.
Subsaharska Afrika, rekorder u siromaštvu, najvjerojatnije neće ispuniti Milenijski cilj prepolavljanja krajnjeg siromaštva.