Voditelj Financijsko-obavještajnog odjela Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Siniša Karan, kako ga u ponedjeljak citira sarajevski "Dnevni avaz", pojasnio je kako se u toj zemlji pokušava legalizirati novac stečen poreznim utajama, trgovinom drogom i ljudima.
Tijekom prvih devet mjeseci ove godine, broj slučajeva pokušaja "pranja" novca znatno je manji nego u istom razdoblju 2005. godine. Karan je pojasnio kako su istražitelji SIPA-e do rujna otkrili trag oko devet milijuna KM (4,5 milijuna eura) novca sumnjiva podrijetla.
Dužnosnik SIPA-e ističe kako se stanje u području utaje poreza znatno promijenilo otkako je u BiH početkom godine uveden PDV pa prekršitelji zakona sada traže nove načine nelegalne zarade.
Karan je potvrdio kako je iznos "opranog" novca vjerojatno veći od onoga kojemu policija uđe u trag, no demantirao je kako je riječ o milijardama KM kako se to nagađalo.
"Zakon nam je dao snažne ovlasti, najveće u usporedbi sa zemljama regije", kazao je Karan te dodao kako je u protekle dvije godine doneseno 20 pravomoćnih presuda u slučajevima dokazanog pranja novca te da se uspjelo blokirati više od 100 bankovnih računa na kojima su bila novčana sredstva sumnjiva podrijetla.