Primjerice, 2004. godine policija je podnijela 556 prijava protiv zlostavljača, u 2005. čak 757 prijava, a u prvih osam mjeseci ove godine bile su već 643 prijave, istaknuto je na današnjoj sjednici.
Župan Bubalo naglasio je kako je "sigurno da je problematika zlostavljanja u obitelji problem o kojem se mora otvoreno i često razgovarati, te tražiti nove načine pomoći žrtvama i oštrije sankcioniranje počinitelja, posebice što su posljedice za djecu iz takvih obitelji nesagledive".
Kako je rečeno, u Osijeku od srpnja 2000. godine djeluje Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja i to je jedino institucionalno utočište koje pruža zaštitu i psihosocijalnu pomoć žrtvama nasilja u istočnoj Hrvatskoj, odnosno na području pet slavonskih županija.
U osam mjeseci ove godine u Skloništu za žrtve obiteljskog nasilja bila je osigurana skrb izvan vlastite obitelji za 109 osoba, 46 žena i 63 djeteta s područja Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske i Virovitičko-podravske županije, ali i s područja Grada Zagreba i iz Zadarske županije.
Za privremeni smještaj u Skloništu, navedeno je, potrebna su dodatna sredstva za podmirenje troškova školske kuhinje za djecu budući da majke dolaze uglavnom bez ikakvih sredstava, zatim za nabavu udžbenika, gradskog prijevoza, ali i drugih troškova bitnih za normalan život zlostavljane djece.
Također je naglašeno da nakon boravka u Skloništu žene sa svojom djecom zapravo nemaju kamo otići, osim da se vrate zlostavljaču, te je predložena mogućnost privremenog smještaja u prognaničkom naselju u Čepinu.
Poglavarstvo Osječko-baranjske županije predložit će Skupštini raspravu o regionalnom konceptu Skloništa, te od nadležnog ministarstva također tražiti raspravu o toj problematici, kao i osiguranje sredstava za rad Skloništa koje je često jedino utočište zlostavljanoj djeci i njihovim majkama.