Tako su u SAD-u cijene pšenice za isporuku u prosincu dosegnule najvišu razinu u proteklom desetljeću, u Parizu je cijena pšeničnog brašna blizu rekordnim razinama dosegnutim 2003., a u Londonu pšenica namijenjena za proizvodnju stočne hrane doseže najviše cijene od svibnja 2004.
Oskudne kiše negativno su utjecale na urod širom svijeta, uz izuzetak Kine. Međunarodno vijeće za žitarice (IGC) sa sjedištem u Londonu objavilo da je će proizvodnja pšenice u ciklusu 2006/2007. dosegnuti 588 milijuna tona, što je 30 milijuna tona (odnosno 4,8 posto) manje u odnosu na prethodni ciklus.
Ta količina nije dovoljna da pokrije očekivanu potražnju od 607 milijuna tona, upozoravaju u Vijeću. To znači da će biti nužno posegnuti za rezervama pšenice koje će se tako spustiti na najnižu razinu u proteklih 25 godina.
U izvješću IGC-a, objavljenom krajem rujna, ističe se da te brojke ne uključuju smanjenje proizvodnje u Australiji, odakle je stigla alarmantna vijest da će proizvodnja pšenice ove godine zbog velike suše očigledno biti smanjena za čak 50 posto.
Tako će urod u Australiji iznositi između 12 i 15 milijuna u odnosu na prošlogodišnjih 25 milijuna tona. Australija obično izvozi 70 posto proizvodnje, i to ponajprije u azijske zemlje gdje konkurira SAD-u. Tako je najava slabog uroda u Australiji rezultirala rastom cijena pšenice u SAD-u
U Europi je pak napetost ojačala nakon objave Ukrajine da će uvođenjem sustava kvota usporiti izvoz pšenice kako bi zaštitila svoje tržište od oštrog rasta cijena. Tako su tradicionalni klijenti Ukrajine bili prisiljeni okrenuti se drugim obližnjim izvorima, posebno u Europi.
Urod pšenice u Ukrajini pogođen je nestašicom vode ali je i ta žitarica u Ukrajini i inače slabe kvalitete zbog oštrih zimskih mrazeva, vrućih ljeta a ove godine i najezda skakavaca.
Stoga je Indija, koja od svojih dobavljača zahtijeva visoku kvalitetu pšenice, odbila jednu pošiljku iz Ukrajine, okrenuvši se umjesto toga Europi, koja poput SAD-a ostvaruje korist iz nevolja konkurentskih proizvođača.
Usprkos smanjenju proizvodnje za više od 9,0 milijuna tona, SAD se nada da će ove godine izvesti 24,5 milijuna tona pšenice u odnosu na prošlogodišnjih 27,5 milijuna tona dok se EU nada rastu izvoza s prošlogodišnjih 10 na ovogodišnjih 12 milijuna tona.