"Sloboda govora je francusko otkriće, a ovaj je zakon protivan kulturi slobodnog izražavanja. Ne smijemo prihvatiti zakon koji zabranjuje slobodu", rekao je Pamuk za tursku televizijsku postaju Kanal D.
Naime, donji dom francuskog parlamenta prihvatio je u četvrtak velikom većinom prijedlog zakona kojim se nepriznavanje turskog genocida nad Armencima smatra kaznenim djelom, što je izazvalo žestoku reakciju Turske i najavu protumjera prema Francuskoj.
Prijedlog zakona, koji predviđa jednogodišnju zatvorsku kaznu i 45.000 eura globe za onoga koji poriče da je 1919. Otomanska Turska počinila genocid nad Armencima, usvojen je sa 106 glasova "za" i 19 "protiv". Radi se o istovjetnim sankcijama za poricanje nacističkog genocida nad Židovima tijekom Drugog svjetskog rata.
Turska, međutim, tvrdi da je velik broj ljudi stradao u građanskim nemirima koji su izbili tijekom pada Otomanskog carstva.
Predsjednik turskog parlamenta ranije je pozvao Pamuka da iznese svoje stajalište o proturječnom zakonu kojeg je donji dom francuskog parlamenta prihvatio samo dan nakon što je Pamuk dobio Nobelovu nagradu za književnost.
Tužiteljstvo je Pamuka u siječnju optužilo da je uvrijedio turski identitet rekavši švicarskim novinama da je tijekom Prvog svjetskog rata u Turskoj ubijeno milijun Armenaca dok je posljednjih desteljeća stradalo 30.000 Kurda. Suđenje je kasnije obustavljeno zbog tehničkih razloga, ali tek nakon burne reakcije Europske unije.