Prijedlog zakona kojeg je podnijela Socijalistička stranka izazvao je bijes u Turskoj koja je najavila bojkot francuskih tvrtki.
Godine 2001. bilateralni odnosi dviju zemalja doživjeli su sličan pad kada je Francuska donijela zakon po kojem je ubojstvo tisuća Armenaca pred pad Otomanskog carstva proglašeno "genocidom".
Francuska vlada ogradila se od zakona. Glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Jean-Baptiste Mattei izjavio je novinarima kako u prijedlog "nije uključena vlada" i da je on "nepotreban".
Agencija AP prenosi reakciju Ali Babacana, glavnog turskog pregovarača s EU-om koji je rekao da bi prihvaćanje zakona bio nasrtaj na slobodu izražavanja.
"To se kosi s jednim od temeljnih načela EU-a, a to je sloboda izražavanja", izjavio je Babacan daodavši da turska vlada situaciju smatra "ironičnom" te da se takvim pitanjima parlamenti uopće ne bi trebali baviti. "Povijest ostavimo povjesničarima", naglasio je turski pregovarač.
Armenci tvrde da je oko 1.5 milijun njihovih sunarodnjaka ubijeno između 1915. i 1923. godine u organiziranoj kampanji kojom ih se htjelo istjerati iz istočne Turske.
Turska, međutim, tvrdi da je velik broj ljudi stradao u građanskim nemirima koji su izbili tijekom pada Otomanskog carstva.