Dvije zemlje izrazile su spremnost ojačati suradnju u progonu počinitelja ratnih zločina posebice onih koji imaju državljanstvo ili žive u Hrvatskoj ili Srbiji.
"Uvjereni smo da će suradnja, te razmjena dokaza i drugih dokumenata i podataka pridonijeti zajedničkim interesima naših država u učinkovitijem istraživanju, dokazivanju i kažnjavanju svih počinitelja kaznenih djela ratnih zločina", rekao je Bajić novinarima.
Budući da zbog ustavnih odredbi nije moguće izručenje vlastitih državljana, a u predmetima ratnih zločina nije moguć ustup kaznenog progona, Državno odvjetništvo RH i Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije smatraju da se razmjenom dokaza te pružanjem pomoći i suradnjom u daljnjem prikupljanju nužno potrebnih dokaza i podataka može ostvariti isti cilj, to jest da počinitelji svih teških kaznenih djela ratnih zločina budu privedeni pravdi, pojasnio je Bajić.
"Ovim sporazumom mi ćemo premostiti činjenicu da su u jednoj ili drugoj zemlji počinjeni zločini, a da počinitelji žive u drugoj zemlji, u kojoj nisu počinili zločin, i na taj način izmiču pravdi", kazao je.
Bajić je izrazio uvjerenost da će i jedna i druga strana ustupiti međusobno one predmete za koje ima dovoljno materijala da se procesuira kazneni postupak u jednoj ili u drugoj državi.
On je kazao kako je u sporazumu istaknuto da je potreban pristanak druge strane da se preuzme predmet.
"Mora se raditi o dobrovoljnosti i voljama jedne i druge strane da rade na ovim predmetima. Na taj način smo mi premostili ustavne barijere neizručivanja svojih državljana drugoj državi".
"Kolega Bajić i ja smo učinili jedan veliki procesni korak za regiju i na ovaj način otklonili te barijere, odnosno granice, za sve one koji bježe od pravde zakona, a izvršili su kazneno djelo ratnog zločina", istaknuo je Vukčević.