Gradonačelnik Đapić istaknuo je kako je cilj gradske vlasti da se što prije omogući gradnja islamskog centra i džamije, jer, kako je rekao, sve vjerske zajednice u gradu imaju pravo na kvalitetno rješavanje prostora za svoje vjerske obrede i druženja.
Osječka Islamska zajednica kupila je prostor od oko tri tisuće četvornih metara koji će zamijeniti za obližnju parcelu s Gradom Osijek, tako da će islamski centar i džamija biti locirani uz Muslimansko groblje.
Vjerujemo da će sve biti odrađeno za dva do tri mjeseca, rekao je gradonačelnik Đapić, a muftija Omerbašić je dodao da je korektan rok i pola godine, jer se s izgradnjom namjerava početi na proljeće sljedeće godine.
Sama džamija bit će veličine oko 180 četvornih metara, a na ostalom prostoru izgradit će se islamski centar i ostali sadržaji nužni za rad osječke Islamske zajednice. Vrijednost projekta je milijun eura, a financirat će ga islamski vjernici Osijeka, Osječko-baranjske županije i Hrvatske, uz pomoć muslimana iz svijeta.
U Hrvatskoj za sada postoje dvije džamije, u Zagrebu i Gunji, osječka će biti treća, a uskoro će se početi s pripremama izgradnje džamije u Sisku, rekao je Omerbašić. Dodao je kako je problem izgradnje u Rijeci prisutan već deset godina, ali da se sada "konačno naziru rješenja".
Gradonačelnik Đapić je dodao da u Osijeku nije bilo negativnih konotacija vezano uz izgradnju džamije, što ga, kako je rekao, posebno veseli.
Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija Ševko Omerbašić naglasio je da islamski vjernici ove godine u Osijeku obilježavaju 810 godina od dolaska muslimana na ovaj prostor.
Gradonačelniku Đapiću je rekao da će ga kao predsjednika Hrvatske stranke prava pozvati 29. studenoga na proslavu 90. obljetnice dana kada je (27. travnja 1916.) Hrvatski sabor izglasao zakon "o pravu islama kao službene religije u Hrvatskoj". Dodao je da su tu odluku tada predložili upravo članovi Hrvatske stranke prava.
Gradonačelnik Đapić osudio je teroristički čin napada na džamiju u Mostaru, a Ševko Omerbašić je rekao kako islamske vjernike to posebice pogađa jer se dogodilo u vrijeme ramazana i duhovnih promišljanja.
Vjerujemo da je to čin osobe koja nje vjernik ni jedne religije te stoga sve treba mirno i staloženo istražiti, kazao je Omerbašić.