To je na današnjoj konferenciji za novinare u HOK-u najavio predsjednik Ceha Tonči Božanić.
U okviru teme o pregovorima s EU-om posebno će se razmotriti pregovaračka iskustva Malte, čiji će predstavnici gostovati na skupu, koja su rezultirala time da je Malta i nakon ulaska u EU uspjela sačuvati svoj zaštićeni ribolovni pojas za domaće ribare, rekao je Božanić.
Božanić ističe da će sa skupa Vladi biti upućen zahtjev za proglašenjem zaštićenog ribolovnog pojasa prije nego počnu pregovori s EU-om o ribarstvu, tako da se o tom pitanju opće ne bi pregovaralo.
Predstavnici grčkih ribara, pak, naše će ribare upoznati s grčkim iskustvom u regulaciji prometa ribom.
Grčki model zanimljiv je našim ribarima, smatra Božanić, jer osigurava trenutnu isplatu za ulovljenu ribu. Riječ je o sustavu u kojem Nacionalna agencija za ribarstvo otkupljuje ribu, a zatim ju plasira na veletržnice, uz proviziju od dva posto i tako ostvaruje dobit.
Tijekom dvodnevnog susreta bit će riječi o tome kako se ostvaruju projekti izgradnje veletržnica ribom u Poreču i Rijeci, a razmotrit će se i problem plasmana ulova male plave ribe, posebno inćuna, razvoj ribarskog zadrugarstva te problematika ribolova s malim ribolovnim alatima.
Tema skupa bit će i domaća i strana iskustva u marikulturi, najavio je Božanić. U tom području, dodao je, poduzetnici imaju značajnih problema s jedinicama lokalne samouprave, koje teško dodjeljuju lokacije za marikulturu, premda, kaže Božanić, obale ima dosta za ostvarenje svih interesa.
I ove godine organizirat će se izložba ribarske opreme, na kojoj će se predstaviti proizvođači mreža, plovila, brodskih motora, navigacijske opreme, zaštitne ribarske odjeće i obuće, i druge opreme.