Time je HAT pojasnio njihova prava i obveze, te proceduru komuniciranja s HAT-om.
U naputku je definirano da se HAT-u operatori i koncesionari radiodifuzijskih usluga mogu obratiti ukoliko ne mogu ostvariti pravo na korištenje izgrađene telekomunikacijske infrastrukture u vlasništvu drugih pravnih i fizičkih osoba uz naknadu stvarnih troškova, na temelju sklopljenog ugovora.
HAT će pomoći u realizaciji korištenja izgrađene infrastrukture u slučajevima kada vlasnik nije utvrđen, kada vlasnik odbije sklopiti ugovor za uporabu, te kada vlasnik ne odgovori na zahtjev u roku od 30 dana od njegove dostave, priopćili su iz Agencije.
Operatori i koncesionari, u slučaju da se obraćaju Agenciji, dužni su predočiti sve potrebne tehničke podatke o namjerama zajedničkog korištenja slobodne izgrađene infrastrukture, kao i dokaz da je vlasnik odbio sklopiti ugovor ili pak da nije odgovorio u roku od 30 dana.
Isto vrijedi i kad vlasnik infrastrukture nije utvrđen.
Hrvatska agencija za telekomunikacije u tim će slučajevima utvrditi postoje li odgovarajući tehnički uvjeti, te u slučaju da postoje, donijeti rješenje koje u cijelosti zamjenjuje ugovor za uporabu, kako je predvidio Zakon o telekomunikacijama (u članku 22.), ističu iz HAT-a.
Agencija je također upozorila da nadzorna služba obavlja kontrolu operatora i davatelja usluga, te da će sankcionirati neovlašteno korištenje izgrađene infrastrukture, a u cilju uvođenja reda, veće sigurnosti telekomunikacijskih mreža te smanjenja troškova održavanja infrastrukture.