Četrnaest grupacija, uključujući vodeće mirovinske fondove, UN-ove i druge specijalizirane organizacije, ponudile su smjernice za rješavanje problema kao što su nadgledanje emisija plinova s učinkom staklenika što ih stvaraju kompanije ili uključivanje rizika od naleta vrućine ili tsunamija u poslovne projekcije.
"Klimatske promjene uzrokom su niza materijalnih poslovnih rizika i prilika koje investitori moraju uzeti u obzir", kazao je Peter Scales, predsjednik Institutional Investors Group on Climate Change koja koordinira europske investitore s imovinom vrijednom više od 2.000 milijardi eura.
"Sve više investitora svjesno je činjenica da su klimatske promjene ozbiljan faktor te od kompanija traže veću transparentnost", kazala je Mindy Lubber, predsjednica organizacije Ceres koja se nalazi na čelu američke mreže investitora s imovinom vrijednom 3.000 milijardi američkih dolara.
Investitori drže da su tvrtke često usredotočene samo na kratkoročnu dobit te da ne brinu o dugoročnom riziku globalnog zagrijavanja uzrokovanom gomilanjem plinova koji se emitiraju uslijed sagorijevanja fosilnog goriva u tvornicama, elektranama i automobilima.
U dokumentu što ga je objavilo 14 grupacija stoji da kompanije moraju podastrijeti uvid u svoje prošle, sadašnje i buduće emitiranje plinova s efektom staklenika.
U njemu se također ističe da bi tvrtke morale izraditi "stratešku analizu klimatskih rizika i upravljanja emisijom plinova". Kompanije bi morale objaviti svoje ciljeve postavljene Kyoto protokolom te posljedice koje njihovo ne ostvarivanje ima na plaću izvršnog direktora.