Naglasila je da je to vrlo koristan zakonski prijedlog i DC će, ako ga Vlada ne donese do Nove godine, predložiti u Hrvatskom saboru. Takav zakon imaju i druge zemlje koje žele biti transparentne prema svojim građanima, rekla je Škare Ožbolt dodajući da će njegovo donošenje omogućiti da se više vodi računa tko s kime i kako sklapa ugovor.
S obzirom da antikourpcijska kampanja ne daje konkretnije rezultate, DC uz donošenje zakona, predlaže i formiranje web stranice na kojoj će biti predočeni svi ugovori koje je sklopila Vlada, županije, gradovi, općine i javna poduzeća.
Podsjetila je da je Vlada ove godine već izdala državna jamstva u visini od 6,5 milijardi kuna brodogradnju, turizam, poljoprivredu i željezare, a prošle više od 13 miljardi, što čini oko 5,8 posto BDP-a, a da se ne zna kako su korištena.
Donošenje zakona o odgovornom i transparentnom financiranju je novi alat kojim će se poreznim obveznicima dati mogućnost da steknu potpuniji uvid kako se troši njihov novac i to neće biti privilegija samo nekih. Vlada će biti razboritija, moralnija i politički odgovornija u svojim odlukama, a smanjit će se i korupcija, drži Škare Ožbolt.