"Iako je u javnosti stvoren dojam da se radi o nekom 'tehničkom' zakonu, on je vrlo bitan za politički život zemlje", dodala je Pusić.
Pozitivnim u prijedlogu Zakona Pusić smatra da je jasno ograničen iznos donacija fizičkih osoba na devet tisuća kuna u kalendarskoj godini i milijun kuna za pravne osobe te da nema više anonimnih donatora.
Osim toga, zabranjeno je doniranje od strane javnih poduzeća, iako nije jasno kako će se to provoditi te sankcionirati financijski prebjezi u Saboru, dodala je Pusić.
Negativnim je ocijenila "antieuropsku orijentaciju koja je naglašena u članku 15. toga zakona" koji zabranjuje donacije iz inozemstva raznih tzv. sestrinskih stranka iz EU-a. Naglasila je i da je u prijedlogu novčano sankcioniran prelazak zastupnika iz jedne stranke u drugu (tako da za njega stranka i dalje prima novac iz proračuna), ali da je to propušteno u slučajevima prebjega vijećnika u jedinicama lokalne uprave i samouprave.
Nije ni definirano da se u slučaju ujedinjenja ili priklanjanja jedne stranke drugoj u Saboru financiranje prenosi na zajedničku organizaciju, istaknula je.
U prijedlogu zakona nedostaje i financiranje političkih kampanja stranaka iako je predsjednička kampanja regulirana zakonom, dodala je.
Pusić je napomenula da s obzirom na praksu koja vlada u Hrvatskoj taj zakon mora jasno odrediti pravila igre, mora biti jednak za sve i mora biti provediv. Kao primjer navela je Zakon o popisu birača koji je propisao da je popis javan, ali do njega je nemoguće doći iako smo i kao stranka tražili uvid u popise birača. S obzirom na takvu praksu želimo da zakon o financiranju bude jednak za sve te da ne bude oblik političkog pritiska vladajućih na političke neistomišljenike, dodala je Pusić.