Niti Sjedinjene Države ni Južna Koreja ne odbacuju više takvu hipotezu, koja je dugo bila nezamisliva, pokazuju objavljena priopćenja i službena izvješća na koja se poziva agnecija France prese u svojoj analizi.
Nuklearna prijetnja Sjeverne Koreje te pokus izveden noću sa nedjelje na ponedjeljak pružaju nove argumente japanskim "jastrebovima" koji odavna zagovaraju odbacivanje službenog pacifizma što su ga Amerikanci nametnuli Japanu, poraženoj strani u Drugome svjetskome ratu.
"Ne može se odbaciti mogućnost da se u regiji prihvati sustav nuklearnog odvraćanja" na inicijativu Japana i SAD-a, ocjenjuje Yoshinobu Yamamoto, profesor za međunarodnu politiku na sveučilištu Aoyama Gakuin.
"Čak i ako sjevernekorejske rakete ne dosegnu Sjedinjene Države, one mogu lako razoriti Japan", tvrdi profesor.
Jasno je kao dan da je Japan tehnički sposoban razviti nuklearno oružje donese li politika takvu odluku, ali Yamamoto drži izglednijim da Tokio dopusti Washingtonu rapoređivanje američkog nuklearnog oružja u američkim bazama na tlu Japana.
Obje solucije značile bi radikalnu promjenu u doktrini Japana gdje je više od 210.000 ljudi ubijeno 1945. u eksplozijama američkih atomskih bombi bačenih na Hiroshimu i Nagasaki.
Novi japanski premijer Shinzo Abe, mladi konzervativac, nije se izjasnio za nuklearizaciju zemlje ali je pristaša aktivnijeg vojnog angažmana Japana za što će trebati mijenjati pacifistički japanski ustav iz 1947. godine.
Prema tom ustavu donesenom pod pritiskom SAD-a, "Japan zauvijek odbija ratovati", što ga sprječava da prijeđe u kontrapanad u slučaju neizbježne prijetnje izvana.
Većina Japanca sklona je reviziji ustava no podijeljeni su oko pitanja u kojoj mjeri zemlja treba odustati od službenog pacifizma.
Dolazak premijera Shinzoa Abea na vlast, koji je svoju popularnost stekao upravo nepopustljivošću prema Sjevernoj Koreji, pokazuje da buduća vojna uloga Japana dobiva na važnosti, ocjenjuju analitičari.
"Pristaše tvrde linije, oni koji žele nuklearno oružje za Japan, više ne pobuđuju ni najmanje kritike, tvrdi Akira Kato, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Obirin.
Još 60-ih godina tadašnji premijer Eisaku Sato predložio je nuklearizaciju Japana kao protutežu Kini, koja je tada postala nuklearna sila, no ideju je odbacio Washington, odgovoran za sigurnost Japana nakon Drugog svjetskog rata.
Sjevernokorejsko ponašanje "moglo bi Japanu poslužiti kao izgovor da pribavi nuklearno oružje što bi se odrazilo na Kinu i Rusiju i poremetilo ravnotežu u regiji", upozorio je prošlog tjedna zamjenik ministra vanjskih poslova Južne Koreje Yu Myung-Hwan.
Brojni analitičari ipak su skeptični i ne vjeruju da bi Japan u skorije vrijeme mogao razviti atomsku bombu.
Masao Okongi, specijalist za Sjevernu Koreju na Sveučilištu Keio predviđa da će "Neki početi razmišljati o otvaranju Pandorine kutije" ali dodaje "Ne mislim da će njihovi argumenti pobijediti" postavljajući pitanje je li Japan "član Ugovora o neširenju atomskog oružja spreman odreći se Ugovora i učiniti što i Pjongjang?".