Od listopada 2005. ICTY je usvojio niz reformi i mjera za povećanje djelotvornosti raspravnih i žalbenih vijeća, što je u jednom trenutku ove godine omogućilo suđenje 25-orici optuženih u šest usporednih suđenja, kazao je Pocar.
Naglasio je kako su tri mega-procesa, s ukupno 21 optuženim (Prlić i ost., Milutinović i ost., Popović i ost.) počela u travnju i srpnju, što će omogućiti da budu dovršena 2008. godine.
Sudska vijeća u proteklom su razdoblju donijela 447 odluke o predraspravnim podnescima, saslušale dva predmeta nepoštivanja suda i donijela presude u četiri predmeta, dok je Žalbeno vijeće donijelo 144 odluke i naloga, četiri presude i jednu odluku o reviziji presude, rekao je Pocar.
Zahvaljujući opisanim naporima, do danas su zaključeni predmeti protiv 97 od ukupno 161 optuženog. Od 64 optužena koji čekaju završetak postupka, za 15 je suđenje završeno i sada su u žalbenom postupku, 24-orici suđenja traju, a 15 ih je u predraspravnoj fazi. Četiri optužena čekaju odluku o ustupanju lokalnom pravosuđu a šestorica su još u bijegu, rekao je Pocar.
Ponovno je izrazio "duboku zabrinutost" Tribunala zbog šestorice bjegunaca, posebno Radovana Karadžića i Ratka Mladića, uz poznatu sintagmu kako "ICTY bez njih neće zatvoriti vrata".
Sa žaljenjem je konstatirao kako vlasti u Srbiji, unatoč brojnim obećanjima, nisu postigle nikakav napredak da lociraju, uhite i izruče Mladića, niti je što takvoga učinila Republika Srpska s Karadžićem.
Govoreći o suradnji država s prostora bivše Jugoslavije, Pocar nije spominjao druge probleme, ali je zato naznačio veliki interes ICTY-a za jačanje vladavine prava u nacionalnim pravosuđima u regiji.
Naglasio je kako Tribunal provodi programe za obuku kako bi osposobio tužiteljstva i sudove da nastave njegov rad, procesuirajući počinitelje ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.
Najavio je daljni nastavak reformi koje će omogućiti da ICTY realizira "izlaznu strategiju" i završi s radom za četiri godine.